Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvos energetikos instituto specialistas Arvydas Galinis: VAE projektas gali būti tęsiamas

Visagino atominės elektrinės (VAE) projekto sąnaudas galima sumažinti dar kartą įvertinant statybų išlaidas, pigiau gaunant įrangą iš Japonijos bendrovės „Hitachi“ arba infrastruktūros išlaidas pasidalinant su regioniniais partneriais. Tokias kainos galimybes mato Seime tyrimo dėl VAE išvadas pristatęs Lietuvos energetikos instituto Energetikos kompleksinių tyrimų laboratorijos vyresnysis mokslo darbuotojas Arvydas Galinis.
Slovėnijos atominė elektrinė
Slovėnijos atominė elektrinė / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Mokslininkas šiandieną Seime pateikė išvadas dėl VAE. Jose sakoma, kad įgyvendinant VAE projektą taip, kaip numatė konservatorių valdoma Vyriausybė, elektros kaina būtų 10 ar daugiau centų didesnė nei rinkoje esanti elektros kaina.

Tačiau esą šios išvados dar nereiškia, kad projekto būtina atsisakyti.

„Ar tikslinga tęsti projektą? Negi nebūtų tikslinga tęsti projekto, jeigu pavyktų išsiderėti žymiai palankesnes sąlygas?“ – klausė A.Galinis.

„Ar tikslinga tęsti projektą? Negi nebūtų tikslinga tęsti projekto, jeigu pavyktų išsiderėti žymiai palankesnes sąlygas?“ – klausė A.Galinis. Esą svarbiausia, kad VAE išlaidos negultų ant vartotojų pečių.

Mokslininkai svarstė ir kitas alternatyvas, kaip galima apsirūpinti elektros energija be VAE.

„Galima rasti konkurencingų elektrinių, naudojančių biokurą, ir apie 30 proc. energijos pasigaminti skirtingose elektrinėse, bet, jeigu norime turėti daugiau energijos, reikėtų investuoti į daugiau elektrinių. Galėtų būti bendra šilumos ir elektros gamyba, o toliau galėtų sekti vėjo elektrinės ar mažosios hidroelektrinės“, – sakė A.Galinis.

Pasak jo, atsisakius planų statyti VAE ir norint generuoti šaliai reikiamą elektros energijos kiekį, elektrinių palaikymui reikėtų apie 1 mlrd. litų – tiek, kiek reiktų ir VAE.

Šiandien Seime mokslininkai pateikė skaičiavimus, kad, skolinantis su 5 proc. metų palūkanomis, atominės jėgainės gaminamos elektros savikaina per visą jos veiklos laiką vidutinę „Nordpool“ kainą viršytų ne daugiau kaip 3 centus už kilovatvalandę, o paskolos atidavimo metu – 10–11 centų už kilovatvalandę.

Tačiau toks scenarijus optimistinis, paremtas tuo, kad statybos vyks pagal planą. Ir skolinantis mažiausiomis palūkanomis. Esą jei skolintis tektų su 8 proc. metų palūkanomis, VAE gaminamos elektros savikaina vidutinę „Nordpool“ kainą viršytų 9–12 centų už kWh, o paskolos atidavimo metu – 18–19 centų už kilovatvalandę.

Mokslininkas taip pat atkreipė dėmesį, kad optimistinis atrodo ir numatomas VAE veikimo laikotarpis – 60 metų. Esą dabar pasaulyje esančios elektrinės tiek laiko dar nedirba.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų