Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 05 21 /16:33

„Lietuvos dujos“ grįžta į valstybės glėbį

Valstybės valdomos bendrovės „Lietuvos energija“ ir „Epso-G“ trečiadienį pasirašė sutartis su Vokietijos energetikos koncernu „E.ON Ruhrgas International“ dėl „Lietuvos dujų“, „Amber Grid“ ir „Lesto“ akcijų išpirkimo. Lietuva už šių bendrovių akcijas „E.ON Ruhrgas International“ sumokės 508,6 mln. litų.
Algirdas Butkevičius
Spaudos konferencijos akimirka / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Epso-G“ iš E.ON įsigys 38,9 proc. bendrovės „Amber Grid“, o „Lietuvos energija“ – tiek pat „Lietuvos dujų“ bei 11,76 proc. „Lesto“ akcijų. 

Sandorį vertina kaip ekonomiškai palankų

„Šiuo sandoriu sutvirtinamos Lietuvos pozicijos siekiant strateginių tikslų energetikoje. Tai leis valstybei užsitikrinti daugiau nei pusės „Amber Grid“ ir „Lietuvos dujų“ akcijų valdymą ir bus sudarytos sąlygos didinti gamtinių dujų tiekimo veiklos skaidrumą ir efektyvumą, geriau atstovauti vartotojų ir valstybės interesams. Derybų metu buvo sutarta priimtina Lietuvai kaina, kuri yra mažesnė, nei įvertino nepriklausomi ekspertai“, – teigė premjeras Algirdas Butkevičius.

Lietuvos įmonės dabar valdys daugiau nei 56 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų, tai reiškia, kad Lietuvos balsas įmonėje bus lemiantis.

„Vertiname įsigijimo sandorį kaip ekonomiškai palankų mums. Artimiausiu metu bus suformuotas siūlymas dėl likusių akcijų išpirkimo, „Lietuvos dujų“ akcininkai galės priimti sprendimą“, – sakė „Lietuvos energijos“ vadovas Dalius Misiūnas.

Šiuo žingsniu bus užtikrintas tinkamas ir savalaikis III ES energetikos paketo bei Lietuvos Respublikos gamtinių dujų įstatymo reikalavimų dėl gamtinių dujų perdavimo ir gamtinių dujų gavybos bei tiekimo veiklų atskyrimo įgyvendinimas.

Gamtinių dujų įstatymas nustato, kad gamtinių dujų perdavimo veikla privalo būti atskirta nuo gamtinių dujų gavybos veiklos ir tiekimo veiklos, atskiriant perdavimo sistemos ir (arba) perdavimo sistemos operatoriaus nuosavybę nuo gavybos ir (arba) tiekimo veiklą vykdančių gamtinių dujų įmonių. Lietuvos Respublikos gamtinių dujų įstatymo reikalavimų neatitinkančių gamtinių dujų įmonių veiklų ir kontrolės atskyrimo vykdymo nustato konkrečius terminus – ne vėliau kaip iki 2014 m. spalio 31 d., per kuriuos gamtinių dujų įmonės turi atlikti pagrindinius veiksmus, siekdamos atitikti Gamtinių dujų įstatymo nustatytus atskyrimo reikalavimus.

37,1 proc. „Amber Grid“ ir „Lietuvos dujų“ akcijų priklauso OAO „Gazprom“, 6,3 proc. – smulkiesiems akcininkams. 82,63 proc. LESTO akcijų priklauso „Lietuvos energija“, UAB, o 5,61 proc. – kitiems akcininkams.

Viso paketo vertė – 508,6 mln. litų

E.ON  akcijų paketas visose įmonėse bus išpirktas už 508,6 mln. Lt. Lietuvos derybininkams taip pat pavyko susitarti dėl 2002 metų „Lietuvos dujų“ privatizavimo sutartyje numatyto, bet užginčyto ir sulaikyto 43,85 mln. Lt Lietuvai mokėjimo. Šie pinigai atiteks Lietuvai.

Remiantis 6 mėnesių vidutinėmis svertinėmis „Lietuvos dujų“, „Amber Grid“ bei „Lesto“ akcijų NASDAQ OMX biržoje kainomis, bendra paketo kaina sudarytų 185,2 mln. eurų (639,46 mln. litų).

„Lietuvos dujų“ akcijų paketas bus išpirktas už 219,01 mln. Lt, „Lesto“ akcijos Lietuvai kainuos 117,89 mln. Lt, „Amber Grid“ – 171,8 mln. Lt.

Lietuva „Lietuvos dujas“ įsigis už panašią sumą, už kokią jas pardavė prieš daugiau nei 10 metų. Tiesa, įsigyta akcijų dalis yra mažesnė už parduotą.

„Lietuvos dujų“ privatizavimas prieš dešimtmetį vyko trimis etapais. 35,5 proc. akcijų parduoda „E.ON už 116 mln. Lt, vėliau už 100 mln. Lt parduotas 34 proc. akcijų paketas Rusijos „Gazprom“. Dar vėliau Lietuvai teliko 17,7 proc. akcijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?