„Litgrid“: dėl permainingų orų didmeninė elektros kainą Lietuvoje gruodį mažėjo 15 proc.

Dėl permainingų orų gruodžio mėnesio vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje sumažėjo 15 proc. iki 89 eurų už megavatvalandę (MWh), ketvirtadienį paskelbė Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“.
Elektros stulpas
Elektros stulpas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Temos: 2 Litgrid, AB Elektra

Pasak „Litgrid“ Strategijos departamento direktoriaus Liutauro Varanavičiaus, daugiausia įtakos elektros kainoms gruodį turėjo mėnesio pabaigoje vyravę vėjuoti, bet šilti orai.

„Antroje mėnesio pusėje vėjo jėgainės vėl pradėjo gaminti rekordinius energijos kiekius ir per mėnesį pagamino net daugiau nei pusę visos vietinės Lietuvos generacijos. Šilti orai lėmė sumažėjusią paklausą, o ji dar labiau sumenko atėjus šventėms“, – pranešime teigė L.Varanavičius.

Jo teigimu, gruodį elektros rinkai poveikį darė ir žemos gamtinių dujų kainos – Nyderlandų TTF prekybos taške gruodžio pabaigoje, palyginti su mėnesio pradžia, jos sumažėjo nuo 40 iki 30 eurų už MWh.

Latvijoje ir Estijoje gruodį elektros kaina buvo tokia pat kaip Lietuvoje, Vokietijoje elektra kainavo 69 eurus, Prancūzijoje bei Lenkijoje – po 80 eurų, šiaurinėse Skandinavijos zonose elektros kaina svyravo apie 60 eurų už MWh.

„Litgrid“ pažymi, jog Lietuvoje vidutinė elektros kaina gruodį buvo 2–3 kartus mažesnė nei tą patį 2021 ir 2022 metų mėnesį kai ji atitinkamai siekė 212 ir 264 eurus už MWh.

Elektros suvartojimas Lietuvoje gruodį preliminariai siekė 1136 GWh – 6 proc. daugiau nei lapkritį.

Elektros gamyba per mėnesį Lietuvoje augo 36 proc. iki 602 GWh, o vietos elektrinės užtikrino 53 proc. šalies suvartojimo.

Vėjo elektrinių gamyba, palyginti su lapkričiu, gruodį augo 36 proc. iki 307 GWh, šiluminių elektrinių – beveik 2 kartus iki 145 GWh, hidroelektrinių ir kitų elektrinių – išliko panaši į lapkričio ir siekė atitinkamai 80 ir 60 GWh, tuo metu saulės elektrinių mažėjo dvigubai iki 8 GWh.

Vėjo elektrinių gamyba gruodį sudarė 51 proc. visos vietos gamybos, šiluminių elektrinių – 24 proc., hidroelektrinių – 14 proc., kitų elektrinių – 10 proc., saulės elektrinių – 1 proc.

Bendras importo srautas sudarė 56 proc. šalies suvartojimo. Importas gruodį į Lietuvą siekė 790 GWh, – 2 proc. mažiau nei lapkritį. Importas iš Skandinavijos per „NordBalt“ jungtį siekė apie 58 proc., iš Latvijos – 16 proc., iš trečiųjų šalių – 0 proc., o iš Lenkijos importuota apie 26 proc. Eksportas gruodį augo 36 proc. iki 121 GWh.

Didžiausia eksporto dalis buvo nukreipta į Latviją – 58 proc., 41 proc. – į Lenkiją, 1 proc. – į Švediją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų