Ministerija parengė sinchronizavimo priemonių planą

Energetikos ministerija trečiadienį pranešė parengusi Lietuvos elektros energetikos sistemos sinchronizavimo su žemynine Europa veiksmų ir priemonių planą. Dokumentas parengtas įgyvendinant birželį Seimo priimtą sinchronizavimo įstatymą.
Energetikos ministerija
Energetikos ministerija / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Planas užtikrins, kad visi darbai būtų sklandžiai, atsakingai bei laiku atlikti ir Lietuvos elektros energetikos sistema būtų parengta darbui sinchroniniu režimu su kontinentinės Europos elektros tinklais 2025 metais“, – pranešime sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas

Viena svarbiausių plano dalių – elektros perdavimo tinklų infrastruktūros parengimas. Joje numatyti stambiausi infrastruktūros objektai ir konkrečios jų įgyvendinimo datos: Lietuvos-Lenkijos jungties „LitPol Link“ išplėtimas, naujo jūrinio kabelio su Lenkija „Harmony Link“ statyba, Šiaurės rytų Lietuvos elektros perdavimo tinklo optimizavimas ir kiti su elektros perdavimo tinklų infrastruktūros stiprinimu susiję darbai.

Taip pat numatytos priemonės, kurios leis įgyvendinti sujungimo su kontinentinės Europos elektros tinklais sąlygas, išduotas gegužės pabaigoje Europos elektros perdavimo sistemos operatorių asociacijos (ENTSO-E).

Pasak ministerijos, vienas esminių darbų – sinchroninių kompensatorių perdavimo tinkluose įrengimas, kuris bus vykdomas dviem etapais. Pirmasis etapas bus užbaigtas iki 2022 metų pabaigos, o antrasis – iki 2024 metų pabaigos. Tai pat 2023-2024 metais Lietuvoje turės būti įdiegti elektros energetikos sistemos dažnio stabilumo vertinimo bei automatiniai generacijos valdymo įrankiai.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Asociatyvi nuotrauka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Asociatyvi nuotrauka

Ministerijos teigimu, ne mažiau svarbios ir Lietuvos elektros energetikos sistemos stabilumo, patikimumo bei reikalingų elektros energijos gamybos šaltinių valdymo priemonės, įskaitant priemones, reikalingas elektros energetikos sistemai dirbti izoliuotai.

Iki 2021 metų pabaigos turės būti susitarta su Lenkijos ir Švedijos perdavimo tinklų operatoriais dėl bendradarbiavimo izoliuoto elektros energetikos sistemos darbo atveju.

Bendradarbiaujant su Latvija ir Estija iki 2024 metų pabaigos turės būti sukurtas Baltijos šalių elektros energetikos sistemų valdymo blokas.

Sklandžiam desinchronizvavimo nuo IPS/UPS sistemos procesui užtikrinti turės būti parengtos desinchronizavimo teisinės ir techninės sąlygos.

Plano įgyvendinimą koordinuos Energetikos ministerija. Jis įgyvendinamas, bendradarbiaujant su Baltijos šalimis, Lenkija, Šiaurės Europos šalimis ir Europos Komisija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų