Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Ministerija siūlo technologiškai neutralų elektros pajėgumų mechanizmą

Lietuvoje siekiant užtikrinti patikimą elektros energetikos sistemos darbą, siūlomas technologiškai neutralus pajėgumų mechanizmas – jame galės dalyvauti ne tik elektros energijos gamybos, bet ir kaupimo sprendimai.
Lietuvos Respublikos energetikos ministerija
Lietuvos Respublikos energetikos ministerija / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Energetikos ministerija pranešė viešam derinimui pateikusi Elektros energetikos įstatymo pakeitimus, kuriais Lietuvoje numatoma įgyvendinti ilgalaikį pajėgumų mechanizmą.

„Šiais pakeitimais siekiama sukurti sistemą, kuri padės užtikrinti patikimą Lietuvos elektros energetikos sistemos darbą ir pakankamą elektros energijos tiekimo saugumo lygį po 2025 metų – elektros energetikos sistemos sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais“, – rašoma pranešime.

Elektros energetikos įstatymo projektu siūloma įtvirtinti schemą, kuri leistų užtikrinti sistemos adekvatumą ir išlaikyti tikėtiną apkrovos praradimo tikimybę (angl. Lost of Load Expectation) ne didesnę kaip 8 val. per kiekvienus metus.

„Siūlomas pajėgumų mechanizmas yra technologiškai neutralus, kas reiškia, kad jame galės dalyvauti ne tik elektros energijos gamybos, bet ir kaupimo ir reguliavimo apkrova sprendimai. Taip pat galės būti panaudojami ne tik esami elektros įrenginiai, bet ir būsimi įrenginiai, kuriuos iki pajėgumų kiekio pateikimo laikotarpio pradžios įrengtų pajėgumų aukciono dalyviai“, – rašoma ministerijos pranešime.

Mechanizme galėtų dalyvauti ir kitos ES valstybės narės, be to, patys elektros energijos vartotojai, valdantys reguliavimo apkrova įrenginius, taip pat galės dalyvauti pajėgumų aukcionuose ir tapti pajėgumų tiekėjais.

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai pernai įvertino Lietuvos elektros energetikos sistemos adekvatumą dviem – 2019-2024 metų ir 2025-2030 metų – laikotarpiais. Studijos rezultatai parodė, kad reikia užtikrinti, jog be dabar veikiančių pajėgumų iki 2025 metų Lietuvoje atsirastų ir nauji pajėgumai.

Pajėgumų mechanizmo koncepcija Lietuvoje buvo rengiama pagal tarptautinės konsultacijų bendrovės „FTI France SAS“ („Compass Lexecon“) parengtos ilgalaikio galių mechanizmo koncepcijos rekomendacijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos