„Tie gyventojai, kurie diegia saulės elektrines, jie galbūt galėtų būti skatinami papildomai tokiu atveju, jeigu jie diegia saulės elektrines su ne kiniška programine įranga“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė Ž.Vaičiūnas.
Seimui pernai lapkritį nuo šių metų gegužės uždraudus Kinijos ir kitų šalies saugumui grėsmę keliančių valstybių įmonių prieigą prie didesnių nei 100 kilovatų (kW) galios saulės ir vėjo parkų bei baterijų valdymo sistemų, taip pat uždraudus nuotolinį jų valdymą, energetikos ministras sako, sprendimų reikia ieškoti ir dėl buitinių vartotojų.
„Ieškome sprendimų, kad mes neperkeltume naštos vartotojams. Tai turės būti žengiamas ir antrasis žingsnis. Šiandien negaliu pasakyti, į kokius konkrečius sprendimus mes išeisime, bet šią problemą taip pat reikia spręsti“, – kalbėjo Ž.Vaičiūnas.
„Galbūt vienas iš tokių variantų, bet dar turime turėti aiškų planą, kuris tikrai nekeltų papildomos naštos mūsų gyventojams“, – sakė ministras, paklaustas, ar gyventojams galėtų būti kompensuojamas programinės įrangos keitimas iš kiniškos į kitų gamintojų.
Anot Ž.Vaičiūno, kiniška programinė įranga saulės ir vėjo elektrinėse bei baterijose „yra viena iš Lietuvos pažeidžiamumo sričių“.
Seimo priimtomis pataisomis vėjo ir saulės parkuose esanti kiniška įranga nebus uždrausta, taip pat nebus reikalaujama atsisakyti jau įdiegtos įrangos, tačiau tokių elektrinių operatoriai privalės įdiegti papildomas apsaugos priemones, kurios užtikrintų kibernetinį saugumą.
Kinija patenka tarp šalių, kurios pagal Nacionalinio saugumo strategiją kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui ir nacionalinio saugumo interesų užtikrinimui.