Anglių ir dujų kainų šuoliai Kinijoje, Indijoje ir Europoje didina infliacinį spaudimą ir gali sulėtinti ekonomikos augimą, taigi ir sumažinti naftos paklausą. Ši aplinkybė šiek tiek atvėsino „bulių“ tendenciją rinkoje.
JAV doleris, kurio kursas beveik siekia metinį aukščiausią lygį, taip pat daro neigiamą įtaką rinkai, nes nafta brangsta pirkėjams, naudojantiems kitas valiutas.
Gruodžio mėnesio ateities sandorių „Brent“ rūšies naftos kaina Londono biržoje „ICE Futures“ nuo sesijos pradžios sumenko 0,08 JAV dolerio, arba 0,1 proc., iki 83,34 JAV dolerio už barelį. Antradienį šie sandoriai atpigo 0,23 JAV dolerio, arba 0,3 proc., iki 83,42 JAV dolerio už barelį.
O lapkričio mėnesio ateities sandorių WTI rūšies naftos kaina Niujorko prekių biržoje (NYMEX) sumažėjo 0,11 JAV dolerio, arba 0,14 proc., iki 80,53 JAV dolerio už barelį. Antradienį šių sandorių vertė padidėjo 0,12 JAV dolerio, arba 0,1 proc., iki 80,64 JAV dolerio už barelį.
Tarptautinis valiutos fondas (TVF) antradienį sumažino JAV ir kitų didžiųjų pasaulio šalių ekonomikos augimo šiais metais prognozę dėl pasaulinių tiekimo grandinių problemų ir infliacinio spaudimo, stabdančių ekonomikos atsigavimą nuo COVID-19 pandemijos padarinių.
„Augimas susilpnėjo, o neapibrėžtumas sustiprėjo“, – sakoma organizacijos pranešime.
TVF ekspertai sumažino pasaulio ekonomikos augimo prognozę nuo liepos mėnesį skelbtų 6 proc. iki 5,9 procento. Organizacija taip pat prognozuoja, kad kitais metais tempas dar labiau sulėtės – iki 4,9 procento.
Tačiau daugelis analitikų vis dar mano, kad staigus dujų ir anglių kainų padidėjimas padidins elektros energijos gamybai naudojamų naftos produktų paklausą.
„Rinka yra vis labiau linkusi manyti, kad didelės dujų ir anglių kainos greičiausiai padidins kito kuro, tokio kaip dyzelinas ir nafta, paklausą“, – komentare teigė tyrimų bendrovė „ANZ Research“.