O kovo mėnesio ateities sandorių WTI rūšies naftos kaina Niujorko prekių biržoje (NYMEX) sumenko 0,03 JAV dolerio, arba 0,1 proc., iki 59,16 JAV dolerio už barelį.
Naujausiais agentūros vertinimais, naftos paklausa 2018 metais padidės 1,4 mln. barelių per dieną ir ši prognozė yra 100 tūkst. barelių per dieną didesnė negu ankstesnioji.
Antradienį „Brent“ pabrango 0,13 JAV dolerio, arba 0,21 proc., o WTI atpigo 0,1 JAV dolerio, arba 0,17 procento.
Antradienį paskelbta Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) mėnesio ataskaita rinkoje buvo įvertinta kaip prieštaringa. Viena vertus, TEA padidino naftos paklausos pasaulyje augimo prognozę, o kita vertus, įspėjo apie tikėtiną skalūnų naftos gavybos Jungtinėse Valstijose augimą.
Naujausiais agentūros vertinimais, naftos paklausa 2018 metais padidės 1,4 mln. barelių per dieną ir ši prognozė yra 100 tūkst. barelių per dieną didesnė negu ankstesnioji. Tačiau paklausos augimo tempas bus lėtesnis negu 2017 metais, kuomet sudarė 1,6 mln. barelių per dieną.
Be to, TEA prognozuoja, kad OPEC nepriklausančių šalių naftos gavyba šiemet augs sparčiau negu paklausa.
„Nauji ir peržiūrėti duomenys rodo, kad pusiausvyra (naftos rinkoje) 2018 metų pradžioje šiek tiek pagerėjo, tačiau pagrindinis praėjusį mėnesį nurodytas veiksnys lieka nepakitęs ir tebėra labai aiškus: 2018 metais sparčiai auganti naftos gavyba OPEC nepriklausančiose šalyse ir visų pirma JAV greičiausiai didės sparčiau negu paklausa“, – rašoma TEA ataskaitoje.
Agentūra taip pat pažymėjo, kad dėl spartaus naftos paklausos augimo 2017 metais, nedidelio gavybos padidėjimo OPEC nepriklausančiose šalyse ir taip pat dėl OPEC šalių bei jų partnerių pastangų riboti gavybą EBPO šalyse sukauptos komercinės naftos atsargos gerokai sumažėjo.
„Naftos atsargų sumažėjimas išsivysčiusiose šalyse, į kurį atkreipė dėmesį TEA, trumpuoju laikotarpiu darys teigiamą poveikį rinkai“, – pareiškė „Sevens Report“ analitikas Tyleris Ritchie (Taileris Ričis), kurį cituoja agentūra „MarketWatch“.
„Tačiau TEA trečioji iš svarbių organizacijų – po JAV Energetikos informacijos administracijos (EIA) ir OPEC – pabrėžė tai, kad naftos gavyba Jungtinėse Valstijose didėja, – pažymėjo ekspertas. – Šiuo metu šis veiksnys naftos kainoms daro didžiausią poveikį.“