Iš Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) prognozių matyti, kad pasiūlos ir paklausos pusiausvyros nebus ir kitąmet, nebent Naftą eksportuojančių valstybių organizacija (OPEC) sumažintų gavybą. Vien spalį naftos gavyba pasaulyje padidėjo 800 tūkst. barelių per dieną, tuo tarpu paklausos augimas tebėra silpnas.
O viltys, kad OPEC galutinai susitars dėl gavybos sumažinimo, toliau blėsta. TEA duomenimis, kartelio šalių gavyba spalį padidėjo iki rekordinių 33,83 mln. barelių per dieną. Rinkos dalyvių nuomone, tai visai nedera su organizacijos deklaruojamais planais apriboti naftos pasiūlą rinkoje ir dar labiau apsunkins derybas dėl gavybos sumažinimo iki 32,5–33 mln. barelių per dieną, apie kurį buvo paskelbta rugsėjį.
Ekspertai sako, kad, žlugus OPEC šalių susitarimui dėl gavybos sumažinimo, naftos kainos gali kristi iki 40 JAV dolerių už barelį arba dar žemesnio lygio.
Sausio mėnesio ateities sandorių „Brent“ rūšies naftos kaina Londono biržoje „ICE Futures“ smuko 0,3 proc. iki 45,72 JAV dolerio už barelį.
O gruodžio mėnesio ateities sandorių WTI rūšies naftos kaina Niujorko prekių biržoje (NYMEX) sumenko 0,4 proc. iki 44,5 JAV dolerio už barelį.
Naftos gavyba JAV didėja, o dėl priemonių, apie kurias skelbė išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), ši tendencija gali dar sustiprėti, nors ir ne iš karto.
Šiuo metu skalūnų naftos gavyba JAV siekia beveik 4,5 mln. barelių per dieną, o tradicinė gavyba yra šiek kiek didesnė. Dar 7 mln. barelių per dieną importuojama. Per savo rinkimų kampaniją D. Trumpas yra kalbėjęs apie JAV energetinės nepriklausomybės būtinybę.
Tuo tarpu agentūros „Bloomberg“ atlikta apklausa parodė, kad ekspertų nuomonės dėl D. Trumpo išrinkimo JAV prezidentu pasekmių naftos rinkoje pasiskirstė beveik po lygiai.
JAV doleriais nustatomų naftos kainų smukimą šią savaitę skatino ir besitęsęs JAV valiutos kurso kilimas. Penktadienį JAV dolerio kursas lėtai smunka pagrindinių valiutų krepšelio atžvilgiu, tuo tarpu per ankstesnes dienas jis pakilo 1,6 procento.