Priėmus Energetikos ministerijos siūlomą tvarką, šiluma vilniečiams turėtų pigti apie 4 proc. „Achema“ turėtų mokėti iki 10 proc. mažiau.
Priėmus Energetikos ministerijos siūlomą tvarką, šiluma sostinės gyventojams turėtų pigti apie 4 proc. „Achema“ turėtų mokėti iki 10 proc. mažiau.
Tuo pat metu šiluma nežymiai brangtų savivaldybėms, kurios naudoja daugiau biokuro. Taip pat siūloma atsisakyti neefektyvių termofikacinių elektrinių paslaugų jas konservuojant ir naikinant kvotas.
Šiek tiek šiluma gali brangti daugiau biokuro naudojančiuose miestuose, tačiau tie procentai yra labai nedideli, – teigė R.Masiulis.
„Vyriausybė nusprendė neskirti kvotų termofikacinėms elektrinėms ir Elektrėnams. Kitais metais atidaromos elektros jungtys su Švedija ir Lenkija. Elektros tiekimas bus patikimesnis, todėl neefektyvių gamintojų dirbtinis palaikymas netenka prasmės. Tokiu būdu bus galima sutaupyti apie 50 mln. eurų“, – antradienį žurnalistams teigė energetikos ministras.
Pasak jo, pajėgumų modelis yra SGD terminalo kaštų išdėstymo trečiasis variantas. Šis modelio patobulinimas perskirstys išlaikymo kaštus ne tik energijos gamintojams, bet ir tiems dujų vartotojams, kurie vartoja mažiau. Mokėtojų bazė prasiplečia. Visi, kurie naudoja dujas, mokės šį mokestį.
Neefektyvius elektros gamintojus reikėtų konservuoti, kad išliktų energijos gamybos potencialas ateičiai.
„Matome, kad tai teigiamai paveiktų tuos miestus, kurie intensyviai naudoja dujas. Vilniuje šiluma galėtų pigti apie 4 proc. Šiek tiek šiluma gali brangti daugiau biokuro naudojančiuose miestuose, tačiau tie procentai yra labai nedideli. Biokuro kainos biržose yra nukritusios perpus, lyginant su metų pradžia.
Turim unikalią galimybę be finansinių pasekmių protingiau išdėstyti kaštus. Viena mūsų baimių yra ta, kad Vilniaus ir Kauno termofikacinių elektrinių valdytojai, nepatenkinti kvotų panaikinimu, galėtų paveikti Seimo narius, kad jie balsuotų prieš pajėgumų modelį. Tai nesusiję klausimai.
Jei šis įstatymo pakeitimas nebūtų priimtas, tai Vilniuje šilumos kaina išaugtų penktadaliu. Tai reikšmingas kilimas, todėl tikimasi, kad modelis bus pakeistas“, – teigė R.Masiulis.
Jis pabrėžė, kad termofikacinės elektrinės be kvotų veikia nuostolingai, todėl jų ateitis šiuo metu itin miglota: „Patys gamintojai nėra efektyvūs. Mūsų siūlymas yra tuos gamintojus konservuoti, kad išliktų energijos gamybos potencialas ateičiai. Konservavimas nėra brangus dalykas. Elektrėnų 5 ir 6 blokai buvo konservuoti už 70 tūkst. eurų. Taip sutaupysime 50 mln. eurų.
Be to, gamintojai priprato prie kvotų. Praėjusią savaitę elektros kainos buvo pakilusios labai daug, tačiau termofikacinės elektrinės elektros pardavimų kiekių nepadidino, skirtingai nei Elektrėnai. Kvotos tam ir duodamos, kad termofikacinės elektrinės galėtų bet kada gaminti elektros energiją.“
R.Masiulis pabrėžė, kad naujasis SGD išlaikymo modelis nėra nukreiptas prieš biokuro vartojimą. Pasak jo, tai daugiau techninis sprendimas tolygiau paskirstant SGD terminalo išlaikymo naštą visiems dujų vartotojams.