Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
11 26

Nauja valdžia iškėlė idėją grįžti prie visuomeninio tiekėjo: ekspertai mato vien rizikų

Neseniai darbą Seime pradėję valdantieji pasiryžę sugrąžinti galimybę visiems vartotojams rinktis visuomeninį tiekėją, jei rinka nepajėgia pasiūlyti konkurencingų kainų. Toks planas įtrauktas į koalicijos susitarimą. Tačiau 15min kalbinti ekspertai kritikuoja tokį sprendimą ir vadina jį žingsniu atgal.
Valdantieji nori leisti grįžti prie visuomeninio elektros tiekėjo
Valdantieji nori leisti grįžti prie visuomeninio elektros tiekėjo / 15min nuotr.

G.Paluckas: žmonės negali būti palikti vien rinkos valiai

Lietuvoje elektros rinkos liberalizavimo procesas sukėlė daug diskusijų. Vartotojai, priklausomai nuo suvartojamo elektros kiekio per metus, 2020 metais ir 2022 metais buvo įpareigoti rinktis nepriklausomus tiekėjus. To padaryti dar kol kas nereikėjo tik mažiausiai, iki 1000 kilovatvalandžių elektros per metus suvartojantiems gyventojams, kurie tiekėją turėtų pasirinkti iki 2025 metų pabaigos.

Tačiau elektros rinkos liberalizacija patenkinti ne visi.

Tad naujai susiformavę valdantieji savo koalicijoje įrašė punktą, kuriuo sieks leisti visiems vartotojams, net ir tiems, kurie jau pasirinko nepriklausomą tiekėją, grįžti į visuomeninį tiekimą, jei rinka nepajėgia pasiūlyti konkurencingų kainų.

Naujasis premjeras Gintautas Paluckas sako, kad daugiau nei 400 tūkst. vartotojų šiuo metu permoka už elektros energijos tiekimą. Anot jo, tai reiškia, kad žmonės negali būti paliekami vien tik rinkos valiai bei situaciją reikia spręsti ir valstybės pastangomis.

„Žiūrint į ateitį iš tiesų reikėtų pagalvoti apie teisinio reguliavimo keitimą, nes šiandien garantinis elektros energijos tiekimas yra kaip baudžiamas instrumentas tiems, kas nepasirenka (nepriklausomo tiekėjo – 15 min) arba neranda gero sprendimo rinkoje“, – teigė G.Paluckas.

Tie vartotojai, kurie jau turėjo pasirinkti nepriklausomą tiekėją, tačiau to nepadarė laiku, patenka į garantinį tiekimą, kuriame taikomas šiek tiek aukštesnis tarifas.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Gintautas Paluckas
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Gintautas Paluckas

Nors jis pabrėžė, kad reikia išsiaiškinti, ar toks veiksmas būtų suderinamas su Europos Sąjungos direktyvomis, naujojo premjero nuomone, dabartinė situacija yra nepalanki Lietuvos žmonėms.

„Bet baudžiamasis tarifas, kuris šiandien suvaro vartotojus jiems nepalankiomis sąlygomis į nepriklausomų tiekėjų sąskaitas, tai tikrai nėra sąžiningas elgesys su žmonėmis, kurie per elektros energijos liberalizavimo etapus turėjo tapti energetikais, sekti įvairiausius įkainius, išmanyti energetikos sistemą iš esmės“, – situacija piktinosi G.Paluckas.

Todėl visuomeninis tarifas, politiko teigimu, galėtų būti tarpinės būklės tarifas, kai rinka nesugeba pasiūlyti geresnio tarifo. Tačiau 15 min kalbinti ekspertai linkę nepalaikyti tokios idėjos ir mano, kad tai prasilenkia su elektros rinkos liberalizacijos logika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos