Nerimas dėl ekonomikos nuosmukio privertė naftos kainas smuktelėti

Ketvirtadienio prekybos sesiją naftos kainos pradėjo tolesniu smukimu, tuo metu eurui sunkiai sekėsi atsispirti nuo žemiausio per 20 metų lygio, viso pasaulio akcijų rinkoms nerandant vieningos krypties.
Nafta
Nafta / 123rf.com nuotr.
Temos: 2 Nafta Ekonomika

Prognozes dėl nuosmukio kai kuriose pirmaujančiose pasaulio ekonomikose, įskaitant Kiniją, kur nauji COVID-19 protrūkiai vėl pasėjo nerimą dėl galimų griežtų apribojimų, pastarosiomis savaitėmis sustiprėjo įvairių šalių centriniams bankams ėmus didinti palūkanų normas, taip siekiant sutramdyti kelių dešimtmečių aukštumas pasiekusią infliaciją.

Infliacijos šuolį lėmė sparčiai didėjančios energijos sąnaudos ir didėjanti paklausa po pandeminių apribojimų, visgi stebėtojai teigia, kad nerimas dėl ekonomikos susitraukimo bei ženklai, rodantys, kad vartotojus atbaido aukštos kainos, slegia naftos rinką.

„Brent“ ir WTI rūšių nafta ketvirtadienį ankstyvą rytą atpigo daugiau nei 1 proc., o iš viso šį mėnesį jų kainos jau sumažėjo apie 10 proc., pirmą kartą nuo balandžio mėnesio nukrisdamos žemiau 100 JAV dolerių už barelį ribos.

Ketvirtadienį „Brent“ naftos kaina siekė 99,54 JAV dolerio už barelį, o WTI naftos – 97,54 JAV dolerio už barelį.

Trečiadienio duomenys parodė, kad naftos paklausa JAV mažėja didėjančių atsargų fone. Nerimą kelia ir Kinijoje fiksuojami nauji COVID-19 protrūkiai, įskaitant protrūkį Šanchajuje.

Vis dėlto konsultacijų bendrovės „Vanda Insights“ įkūrėja Vandana Hari mano, kad kainos greičiausiai kils.

„Regime nedaug racionalaus vertinimo – tai panikos skatinami pardavimai“, – pažymėjo analitikė.

„Baimės galbūt nedings, tačiau jos bus nustumtos į šalį, kai pasiūlos apribojimai vėl išryškės. Rinkos pusiausvyra yra griežta“, – pridūrė ji.

Nors kainų kritimas gali sušvelninti infliaciją ir suteikti centriniams bankams šiek tiek galimybių sušvelninti palūkanų normų kėlimo ciklą, JAV Federalinio rezervo sistema (FRS) ketina tęsti pradėtą kursą ir dar kelis kartus padidinti palūkanų normą.

Trečiadienį paskelbtame birželio mėnesį vykusio posėdžio protokole nurodyta, kad FRS pareigūnai, birželį pirmą kartą per 28 metus ėmęsi tokio staigaus palūkanų normos didinimo, šį mėnesį ketina dar kartą padidinti palūkanų normas trimis ketvirčiais procentinio punkto, paaiškindami sprendimą nerimu, jog „infliacijos keliamas spaudimas dar nerodo silpnėjimo ženklų“.

JAV centrinio banko pareigūnai taip pat pažymėjo, kad privalu išlaikyti amerikiečių pasitikėjimą šalies ekonomika, sakydami, jog esama „didelės rizikos, <...> kad aukšta infliacija gali įsitvirtinti, jei visuomenė ims abejoti banko ryžtu“.

Tikėtina, kad palūkanų normų didinimas tęsis iki metų pabaigos, rodo protokolas.

Nepaisant didesnių skolinimosi išlaidų, trys pagrindiniai Volstryto indeksai trečiadienio prekybos sesiją baigė prieaugiu.

Visgi tuo pasigirti galėjo ne visos Azijos rinkos, kuriose vyravo mišrios nuotaikos.

Tokijo, Šanchajaus, Sidnėjaus, Seulo, Taibėjaus ir Džakartos indeksai trečiadienį ūgtelėjo, o Honkongo, Singapūro, Velingtono ir Manilos – smuktelėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai