Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

OPEC+ greičiausiai susitars pratęsti esamus naftos gavybos apribojimus

Naftą eksportuojančių valstybių organizacija (OPEC) ir jos sąjungininkės, vadovaujamos Saudo Arabijos ir Rusijos, šiandien, kaip manoma, susitars dėl šiuo metu galiojančių naftos gavybos apribojimų pratęsimo.
Naftos gavyba
Naftos gavyba / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 OPEC Nafta

Trečiasis OPEC+ ministrų susitikimas šiais metais ir vėl įvyks vaizdo konferencijos būdu.

„Praktiškai neabejojama, kad gamintojų aljansas pratęs dabartinius naftos apribojimus iki gegužės“, – pažymėjo „PVM Oil Associates“ analtikas Stephenas Brennockas, kurio žodžiai atspindi plačiai paplitusią analitikų nuomonę.

„Netgi gali būti žengtas žingsnis toliau ir pasiūlos apribojimai pratęsti iki birželio mėnesio“, – pridūrė jis, pažymėdamas, kad Rusijai ir Kazachstanui gali būti suteikta šiek tiek veiksmų laisvės, kaip jau nutiko šiais metais.

Pagal dabartinį susitarimą OPEC+ grupė, kurią sudaro naftą eksportuojančių šalių organizacija ir jos sąjungininkės, taiko didelius gavybos apribojimus, o tai reiškia, kad 7 mln. barelių naftos, kuriuos kiekvieną dieną būtų galima pristatyti į rinkas, lieka žemėje.

Be to, Saudo Arabija savanoriškai sumažino gavybą 1 mln. barelių per parą, kad padėtų išvengti perteklinės rinkos pasiūlos, kurią sukuria koronaviruso pandemijos lemtas paklausos žlugimas.

Netaikant naftos gavybos apribojimų, saugyklų pajėgumai galėtų būti perpildyti ir kainos, kurios šiuo metu svyruoja apie 60 JAV dolerių už barelį, galėtų smarkiai kristi.

„Sudėtinga aplinka“

Metų pradžioje nedrąsiai pasidžiaugus, kad vakcinavimo kampanijos gali pagerinti pandemijos situaciją, rinkos plėtrą nuslopino trečioji pandemijos banga Europoje ir viruso plitimas pagrindinėse naftos vartojimo rinkose, tokiose kaip Indija ir Brazilija.

Ši prastesnė perspektyvų prognozė atsispindėjo ir Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) prognozėse, pateiktose pastarojoje šio mėnesio ataskaitoje.

Apskaičiuota, kad gali užtrukti dar dvejus metus, kol pasaulinė naftos paklausa grįš į iki krizės buvusį lygį.

Trečiadienį OPEC+ ministrai surengė išankstines diskusijas jungtinio ministrų stebėsenos komiteto (JMMC) forma, kuriam pavesta prižiūrėti susitarimų įgyvendinimą.

OPEC generalinis sekretorius Mohammedas Barkindo teigė ministrams: „Turime prisiminti, kad aplinka tebėra sudėtinga – sudėtinga ir neapibrėžta“.

Pastarųjų savaičių „rinkos nepastovumas“ – tai „priminimas apie silpnumą, su kuriuo susiduria ekonomika ir naftos paklausa“, – pridūrė M.Barkindo, paminėdamas, kad susirūpinimą kelia „netolygus vakcinų platinimas“, pasikartojantys karantinai ir „infliacinis spaudimas“.

„Nors paprastai dėl tokių „meškų pobūdžio“ pareiškimų kainos nertų žemyn, šiandien tai veikia kitaip, nes tokie pareiškimai yra priežastis rinkai manyti, kad OPEC+ nedidins produkcijos“, – teigė „Rystad Energy“ naftos analitikė Louise Dixon.

Nepaisant įprastų narių nuomonių skirtumų, OPEC+ sugebėjo susitarti dėl lėto pajėgumų didinimo politikos, pagrįstos „atsargumu“ – tai mėgstamas Saudo Arabijos energetikos ministro princo Abdulazizo bin Salmano žodis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos