Trečiadienį buvo pristatytas naujasis Visagino AE projektas, kurio kaina, pasak premjero Algirdo Butkevičiaus, 1 mlrd. Lt mažesnė, nei buvo numačiusi konservatorių Vyriausybė.
Ketvirtadienio rytą Vyriausybės galva aiškino, kad dėl naujojo projekto derėtų atsiklausti tautos – surengti dar vieną referendumą. Didžioji dalis kartu su praėjusiais Seimo rinkimais vykusiame patariamajame referendume dalyvavusių žmonių pasisakė prieš AE statybas.
Dabartinė situacija tokia pat, kaip to kvarteto – kaip beatsisėstume, vis tiek nieko nepagrosime, – įsitikinęs V.Jankauskas.
N.Mačiulis: Vyriausybei teks prisiimti atsakomybę
„Swedbank” vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis 15min.lt teigė, kad teigiami naujojo projekto aspektai – sumažėjusi skolinimosi kaina ir mažesnis Lietuvos kapitalo indėlis, daugiau prie projekto prisidedant kitoms šalims. Tačiau, jo teigimu, reikėtų detaliau analizuoti, kaip pasikeitė prognozuojama elektros kaina, kokios prielaidos dėl reaktoriaus naudojimo intensyvumo ir kapitalo sąnaudų.
N.Mačiulis pabrėžė, kad liko daug neatsakytų klausimų, pavyzdžiui, ar Latvija ir Estija tikrai nori dalyvauti projekte, ar nėra daugiau investuotojų, kurie norėtų dalintis rizika ir užtikrinti, kad reaktorius bus naudojamas visu pajėgumu.
„Plačioji visuomenė referendume atsakymo į kylančius klausimus duoti tikrai negali. Vyriausybė turi prisiimti atsakomybę ant savo pečių“, – įsitikinęs ekonomistas.
Energetikos specialistui Vidmantui Jankauskui keistokas atrodo premjero noras dar kartą klausti visuomenės, ar ji nori AE. „Vieną kartą žmonės jau pasisakė. Pavyzdžiui, italai referendume tarė „ne“, nes tiesiog nenori elektrinės, o lietuviai jos nesibaido, nes vieną jau turėjome. Mes labiausiai susirūpinę tuo, kad ateities kartoms užkrausime didelę naštą ir privalėsime didele kaina pirkti elektrą. Tai buvo pagrindinė priežastis, kodėl žmonės pasisakė prieš“, – įsitikinęs jis.
Kalbėdamas apie naują AE projektą, jis pabrėžė, kad be Lietuvos įsipareigojimo pirkti elektrą nieko nebus.
„Dabartinė situacija tokia pat, kaip to kvarteto – kaip beatsisėstume, vis tiek nieko nepagrosime. Elektrinės yra labai brangios. Be politinio sprendimo jos pastatyti neįmanoma. Tai tikrai nėra komercinis projektas, o politiškai, vargu ar jis yra reikalingas“, – sakė V.Jankauskas.
Praėjusį kartą buvo didžiulė klaida, kad organizuotas referendumas tokiu svarbiu klausimu rinkimų metu, kartu su rinkimais, ir tas klausimas tapo rinkimų kovų objektu, – aiškino L.Graužinienė.
Referendumą siūlo rengti ne su rinkimais
Ketvirtadienį interviu „Žinių radijui“ premjeras pareiškė, kad naujasis referendumas panaikintų senojo rezultatus, prieš jį visuomenei būtų pateikta visa informacija apie projektą.
Laikinoji Darbo partijos (leiboristų) vadovė Loreta Graužinienė taip pat nespjauna į šią idėją, tačiau ji yra įsitikinusi, kad jeigu būtų priimtas toks sprendimas, referendumą derėtų rengti ne kartu su kitąmet įvyksiančiais Prezidento ir Europos Parlamento rinkimais.
„Praėjusį kartą buvo didžiulė klaida, kad organizuotas referendumas tokiu svarbiu klausimu rinkimų metu, kartu su rinkimais, ir tas klausimas tapo rinkimų kovų objektu“, – BNS citavo Seimo pirmininkę.
V.Gapšys: naujo referendumo idėja – mūsų
Buvęs „darbiečių“ pirmininkas, dabar – Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys 15min.lt aiškino, kad tai jo atstovaujama politinė jėga sugalvojo, jog dėl AE reikia dar vieno referendumo.
„Kai referendumas nepavyko ir buvo pradėta kalbėti, ką reikėtų daryti, jeigu pasikeistų situacija, mes sakėme, kad reikia iš naujo atsiklausti tautos. Kitokio teisinio ir visuomenei priimtino būdo nematėme. Manau, kad niekas geriau nepasiūlė ir priėmė Darbo partijos idėją“, – aiškino V.Gapšys.
Jis sutiko, kad referendumas – brangus malonumas, tačiau geresnių pasiūlymų dabar, anot politiko, nėra.
„Darbo partija ir anksčiau sakė, kad reikia įvertinti, ar atominės projektas apsimoka. Dabar premjeras pradeda kalbėti apie skaičius, o jeigu tas ekonominis pagrindimas bus naudingas, mes palaikysime projektą“, – pabrėžė jis.
Koalicijos partneriai „tvarkiečiai“ kol kas nėra tikri, ar reikia dar kartą atsiklausti tautos dėl atominės. Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys Andrius Mazuronis 15min.lt sakė, kad referendumo reikėtų tik tokiu atveju, jeigu Visagino AE projekto sąlygos keistųsi iš esmės. Jis pridūrė, jog dabar tai nuspręsti – per anksti, Seime naujas projektas dar nepristatytas.
Kiek kartų gali klausinėti žmonių, kol gausi atsakymą, kuris tinka, jeigu nesikeičia projekto sąlygos? – klausė A.Mazuronis.
„Dėl referendumo – kiek kartų gali klausinėti žmonių, kol gausi atsakymą, kuris tinka, jeigu nesikeičia projekto sąlygos?“ – klausė jis.
Paklaustas, ar valdantieji iš tiesų nori statyti elektrinę, A.Mazuronis aiškino, kad valdantieji nori pigios elektros energijos, pigių dujų ir konkurencingos Lietuvos.
„Jeigu AE užtikrins konkurencingą energiją ir mūsų, kaip valstybės, konkurencingumą, mes turime daryti viską, kad tai įgyvendintume“, – pridūrė Seimo narys.
J.Razma: socialdemokratų veidai – beveik nelaimingi
Opozicijos atstovai nėra tikri, ar valdantieji iš tiesų nori statyti Visagino AE.
„Aš negaliu būti tikras, kad jie nori strateginį projektą įvykdyti. Gal bijo prisiimti atsakomybę? Aš matau, turint omenyje premjero charakterį, kad jam yra nelengva būti tokio sudėtingo ir didelio projekto garvežiu, žinant, kad bus įvairiausių puolimų. Jam didesnis komfortas gyvenant ramiau ir tokių žingsnių nedarant“, – 15min.lt sakė Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos atstovas Jurgis Razma.
Konservatorius prisiminė, kad praėjusioje kadencijoje socialdemokratai laimingais veidais mojavo, J.Razmos žodžiais, „vadinamųjų Lietuvos mokslininkų" analize, kuri sukritikavo konservatorių Vyriausybės parengtą AE projektą.
„Tada jie džiūgavo, plenariniame posėdyje vyko ilgos diskusijos. Tačiau dabar, kai „Hitachi“ padarė žingsnius, kurie mums palankūs, socialdemokratų veidai – beveik nelaimingi. Aš nemačiau premjero šokančio į tribūną ir sakančio, kad mums pavyko daug pasiekti, ir reikia judėti į priekį. Dabar vėl girdime miglotus pasakymus, kad bus kalbamasi su visais projekto dalyviais“, – tvirtino politikas.
Aš nemačiau premjero šokančio į tribūną ir sakančio, kad mums pavyko daug pasiekti, ir reikia judėti į priekį. Dabar vėl girdime miglotus pasakymus, kad bus kalbamasi su visais projekto dalyviais, – stebėjosi J.Razma.
Kalbėdamas apie galimybę skelbti naują referendumą, J.Razma priminė, kad per praėjusius rinkimus vykusį patariamąjį referendumą suorganizavo patys socialdemokratai.
„Galima sakyti, jie yra šovę sau į kojas. Žinoma, referendumo rezultatai neįpareigoja, tačiau moraline prasme tai yra didelis apsunkinimas. Jie, matyt, ieško išeities iš susidariusios situacijos“, – sakė jis.
Anot J.Razmos, galima rinktis ir kitą būdą – atlikti visuomenės nuomonės apklausą, tačiau prieš tai valdantieji turi sutarti dėl projekto ir kreiptis į visuomenę, pabrėžti projekto gerąsias puses.
E.Masiulis: kur politinis sprendimas statyti AE?
Vyriausybė ir valdantieji turėtų visų pirma priimti politinį sprendimą dėl AE, o ne kalbėti apie naują referendumą, įsitikinęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis.
„Nėra garantijų, kad šį kartą žmonės pasakys kitaip. Pagal tokią logiką rengsime tiek referendumų, kol visuomenė pasakys, kad reikia statyti? Tai atrodo šiek tiek lengvabūdiškai. Man atrodo, kad reikia ne dangstytis po referendumais, o Vyriausybėje apsispręsti“, – pabrėžė jis.
Jo įsitikinimu, jeigu Vyriausybei iš tiesų pavyko pasiekti gerų rezultatų, valdantieji tai turi paaiškinti žmonėms.
„Anksčiau socialdemokratai agitavo prieš elektrinę, o dabar blaškosi, neranda kelio, kaip padaryti, kad ir visuomenė jų nepasmerktų, ir AE galėtų statyti“, – pridūrė jis.