Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 09 04 /14:51

Parengtas planas, kaip blokuoti Astravo AE elektrą

Lietuvai siekiant, kad Astravo atominė elektrinė (AE) netoli Vilniaus būtų statoma saugiai, laikantis tarptautinių standartų, valdžia ketina riboti elektros pralaidumus su Baltarusija bei apmokestinti elektrą iš kaimyninės šalies. Taip pat siūloma uždrausti Kruonio hidroakumuliacinei elektrinei teikti paslaugas Baltarusijai.
Astravo atominė elektrinė
Astravo atominė elektrinė / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tokios ir kitos priemonės numatomos Energetikos ministerijos parengtame plano projekte, skirtame apsisaugoti nuo Astravo AE grėsmių. Jį ministerija Seimui pateikė praėjusią savaitę.

Tarp plano priemonių, siūlymas iki kitų metų antrojo ketvirčio sutarti su Latvija ir Estija taikyti elektrai iš Baltarusijos ir Rusijos perdavimo mokesčius, jei tam pritars Europos Komisija. Be to, iki 2019 metų pirmojo ketvirčio ketinama susitarti su aplinkinėmis valstybėmis riboti elektros importą iš Astravo AE.

Kaip BNS sakė „Litgrid“ atstovė Gabrielė Klusienė, Lietuva už į trečiąsias šalis perduodamą energiją dabar moka mokestį, tačiau Rusija ir Baltarusija už į Lietuvą eksportuojamą elektrą tokių mokesčių nemoka. Taigi, siekiama tokį mokestį pritaikyti ir importuojamai rusiškai bei baltarusiškai elektrai.

Be to, siūloma pakeisti elektros naudojimo taisykles, kad Kruonio HAE negalėtų teikti balansavimo paslaugų Astravo AE. Dėl galimybės naudotis Kruonio paslaugomis Baltarusija kreipėsi dar 2015 metais – tuomet Lietuva atsakė, kad tokios galimybės nėra.

Ministerija teigia, kad dalis priemonių susijusios su Baltijos šalių ir Vakarų Europos elektros tinklų sinchronizavimu. Tarp tokių yra Ignalinos AE transformatorių pastotės rekonstrukcija, kai bus atjungta viena elektros linija su Baltarusija, naujos linijos tarp Lietuvos elektrinės Elektrėnuose ir Vilniaus statybos. Abiejų šių projektų rangovo konkursai šiuo metu vyksta.

Plane taip pat nurodoma, kad Lietuva sieks sinchronizuotis per Lenkiją ir dėl to tikimasi susitarti 2018 metų pirmąjį ketvirtį.

Lietuvos Seimas birželį įstatymu įtvirtino, kad Astravo AE yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui bei aplinkai ir visuomenės sveikatai. Šiuo teisės aktu siekiama pagrįsti elektros importo ribojimus. Įstatyme numatyta, kad Vyriausybė turi parengti planą, kaip bus apsisaugoma nuo Astravo AE.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Astravo atominė elektrinė, matoma iš oro baliono
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Astravo atominė elektrinė, matoma iš oro baliono

Lietuva jos iniciatyvą neįsileisti Astravo AE gaminamos elektros ragina paremti kitas regiono šalis.

Astravo AE Rusijos korporacija „Rosatom“ stato 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuvos Vyriausybė nerimauja, kad jėgainė kyla nesilaikant saugumo standartų ir gali sukliudyti planams Baltijos šalių elektros sistemas sinchronizuoti su Vakarų Europa.

Baltarusija tikina, kad, statydama jėgainę, laikosi visų saugumo reikalavimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų