Šį tyrimą baigiamajame „Pelno akademijos“ renginyje pristačiusi Kazimiero Simonavičiaus universiteto prorektorė Austė Kiškienė taip pat pastebi, kad pasaulyje ir Lietuvoje vyrauja nuomonė, jog verslumo galima išmokti, ir tik nedidelis procentas apklaustųjų sako, kad verslininkais gimstama.
Kur turėtų būti mokoma verslumo? Apklausos, kurioje dalyvavo beveik 44 tūkst. žmonių iš 38 pasaulio šalių, respondentai pirmiausia įvardija mokyklas, universitetus ir specialias verslumo ugdymo programas.
Lietuvos gyventojai domisi verslumu
„Pasauliniu mastu labai mažai respondentų dalyvauja švietime, susijusiame su verslumu. Čia išsiskiria Lietuva – mes turime labai daug respondentų, kurie dalyvauja verslumo ugdymo renginiuose, palyginus su pasauliniu vidurkiu. Pasaulinis vidurkis yra 23 proc. Tai – tik šiek tiek daugiau negu vienas iš 5 respondentų, kada nors dalyvavusių verslumo švietimo renginiuose, mokymuose ar panašiuose užsiėmimuose. Nepaisant to, pasaulinis tyrimas rodo, kad žmonės gana vieningai mano, kad verslumo galima išmokyti ir išmokti (63 proc.)“, – sako tyrimo ataskaitą "AMWAY Pasaulinis verslumo tyrimas 2014" (angl. - AMWAY Global Entrepreneurship Report 2014) apžvelgusi A. Kiškienė.
Lietuvoje matome labai daug verslumo projektų. Nemažai žmonių juose turėjo progą sudalyvauti, ypač – jauni žmonės, studentija
Verslumo ugdymo mokymuose dalyvavo 41 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų. „Greičiausiai galime daryti išvadą, jog kokius penkerius pastaruosius metus Lietuvoje matome labai daug verslumo projektų. Nemažai žmonių juose turėjo progą sudalyvauti, ypač – jauni žmonės, studentija“, – mano pašnekovė.
Verslumo potencialas Lietuvoje yra taip pat didesnis už ES ir pasaulinį vidurkį. 49 proc. tyrime dalyvavusių šalies gyventojų atsakė, kad jie gali ir įsivaizduoja galintys pradėti verslą. ES bendras vidurkis yra mažesnis ir siekia 38 proc.
Pagal šį tyrimą, į verslumą teigiamai žiūri 75 proc. apklaustųjų. Lietuvoje šis skaičius didesnis ir siekia 88 proc. Pastebima, jog daugiausiai teigiamą požiūrį į verslumą turinčių yra tarp respondentų su aukštuoju išsilavinimu – net 93 proc.
Nepaisant teigiamų atsiliepimų apie verslumą, daugiau nei pusė (52 proc.) Lietuvoje apklaustų respondentų mano, kad mūsų šalies visuomenė yra nepalanki verslumui.
Skatino verslo plėtrą
60-yje Lietuvos savivaldybių buvo rengiami informaciniai „Pelno akademijos“ renginiai ir nemokamos aukštos kokybės, trijų pakopų konsultacijos.
Siekiant pagerinti verslo sąlygas Lietuvoje smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams (SVV) ir suteikti jiems informacijos apie verslo kūrimą, vystymą ir plėtrą, 60-yje Lietuvos savivaldybių buvo rengiami informaciniai „Pelno akademijos“ renginiai ir nemokamos aukštos kokybės, trijų pakopų konsultacijos.
„Pirmųjų dviejų pakopos konsultacijų metu SVV subjektams buvo teiktos konsultacijos apie verslo steigimą, vystymą ir tolimesnę plėtrą. Giliausiose, trečiosios pakopos konsultacijose dalyviams buvo padedama sukonkretinti verslo idėjas, atlikti rinkos analizę, susisteminti įmonės valdymo, vadovavimo principus, sudaryti finansų planą ir pan.“, – teigia JVSA direktorius Vaidotas Levickis.
Skaičiuojama, kad pirmosios pakopos konsultacijose dalyvavo 1031 naudos gavėjai, antrosios – 136, trečiosios –7.
Pirmosios pakopos konsultacijose dalyvavo 1031 naudos gavėjai, antrosios – 136, trečiosios –7.
Šie renginiai – Jaunimo verslumo asociacijos (JVSA) vykdomo projekto „Septynių jūrų kapitonai II“ dalis. Projektas skirtas skatinti verslumo ugdymą ir smulkių bei vidutinių verslo subjektų (SVV) steigimąsi, vystymąsi bei plėtrą. Tikimasi, kad naujų SVV subjektų steigimasis bei esamų SVV subjektų vystymasis ir/arba plėtra sudarys sąlygas naujų darbo vietų steigimui ir esamų darbo vietų išlaikymui.
Projektas finansuojamas pagal 2007-2013 metų Ekonomikos augimo veiksmų programos 2 prioriteto „Verslo produktyvumo didinimas ir aplinkos verslui gerinimas“ VP2-2.2-ŪM-02-K priemonę „Asistentas-4“. Projektui finansuoti iš Europos Sąjungos fondų skirta 288 536,55 Eur (996,3 tūkst. Lt).