„Įsivaizduokit, perkam vokišką tanką „Leopard“, o gaunam perdažytą jo spalvom rusišką „Armatą“ ir tuomet kažkokiais bandymais laboratorijose siekiam įrodyt, kad ir „Armata“ gali važiuot ir neblogai šaudyt, tai gal tiks?“ – 15min vertindamas dabartinę GIPL situaciją ironizavo vienas rinkos ekspertų.
„Amber Grid“ pretenzija „Alvorai“ ir kreipimasis į banką dėl garantijos byloja apie pasirengimą greičiausiai jau neišvengiamam scenarijui – dalies dujotiekio detalių keitimui.
15min Tyrimų skyrius dar praėjusių metų birželį skelbė kartu su tarptautiniais partneriais atliktą žurnalistinį tyrimą apie įtariamas GIPL dujotiekio dalių dokumentų klastotes, rusiškus pėdsakus jose ir aplaidžią dujotiekio statybų priežiūrą.
Pagrindinė keltų įtarimų versija – prisidengdama suklastotais Lenkijos įmonės „Tasta Armatura“, Rumunijos įmonės „Sara SRL“ ir Latvijos įmonės „Conti“ išduotais sertifikatais, „Alvora“ dujotiekyje galėjo sumontuoti Rusijos koncerno „ChelPipe“ įmonėje pirktas jungiamąsias dalis.
Rusijos karinę infrastruktūrą remiantis „ChelPipe“ siejamas su į sankcijas įtrauktu Rusijos oligarchu Dmitrijumi Pumpianskiu. Beje, penktadienį JAV paskelbė sankcijas ir D.Pumpianskio įkurtai didžiausiai Rusijos plieninių vamzdžių gamintojai „TMK“ – „ChelPipe“ savininkei.
15min Tyrimų surinktais duomenimis, įtarimai dėl neaiškios, numanomai rusiškos, dujotiekio GIPL jungiamųjų detalių kilmės pasitvirtino. Tokių plieno alkūnių vamzdyne – apie pusantro šimto, jų bendra vertė 300 tūkst. eurų.