Pernai ESO prijungė dvigubai daugiau gaminančių vartotojų

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie savo valdomo skirstomojo tinklo prijungė rekordinį kiekį gaminančių vartotojų – savo elektros energiją iš atsinaujinančių šaltinių gaminančių vartotojų skaičius 2022 metais padvigubėjo, informavo ESO.
Elektros linija
Elektros linija / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Gyventojų bei įmonių, kurie nusprendžia savarankiškai gamintis elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių skaičius kasmet didėja. Pastaroji gaminančių vartotojų augimo banga prasidėjo praėjusių metų kovą, nuosekliai didėjo iki liepos ir neslūgsta iki šiol. Prie to prisideda ir visuomenės sąmoningumas, ir valstybės teikiama parama saulės elektrinių įsirengimui“, – pastebi ESO Tinklų plėtros vadovas Ovidijus Martinonis.

Anot atstovo, gaminančių vartotojų prijungimo statistika kalba už save. 2022 metais prie ESO tinklo prijungta net 18,6 tūkst. savo elektrą gaminančių vartotojų, 2021 m. – 5,6 tūkst., o 2020 m. – 5,3 tūkst. gaminančių vartotojų.

Nuo pat gaminančių vartotojų atsiradimo Lietuvoje 2015 m. iki 2021 metų galo, gaminančių vartotojų skaičius siekė apie 14,3 tūkst. Per praėjusius metus, prijungus 18,6 tūkst. klientų, gaminančių vartotojų skaičius padvigubėjo ir šiai dienai siekia yra 33 tūkst., o suminė galia – 382 megavatai (MW).

Praeiti metais taip pat pasižymėjo itin sparčiu nutolusių gaminančių vartotojų augimu. 2021 m. tokių vartotojų šalyje buvo 4,5 tūkst., o jiems priskirta galia siekė 30,7 MW. Tuo tarpu pasibaigus 2022 m. šis skaičius daugiau nei padvigubėjo iki 9,5 tūkst. vartotojų su 69,5 MW priskirstos galios.

Techninių sąlygų išdavimas

Norint savo namuose įsirengti saulės elektrinę būtina užsakyti prijungimo sąlygas iš tinklų operatoriaus – ESO. Pasak O.Martinonio, pernai bendrovė sulaukė rekordinio prašymų kiekio išduoti prijungimo sąlygas gyventojų saulės elektrinių prijungimui prie skirstomųjų tinklų.

Kaip prisimena atstovas, vidutiniškai 2021 m. per vieną mėnesį ESO gaudavo iki 1 tūkst. prašymų, o 2022 m. per vieną mėnesį vidutiniškai buvo gaunama daugiau kaip 4 tūkst. tokių prašymų – keturis kart daugiau nei įprasta.

2022 m. su gaminančiais vartotojais sudaryta daugiau kaip 31 tūkst. prijungimo paslaugos sutarčių iš kurių 18,6 tūkst. jau įsirengė saulės elektrines, likusieji daugiau kaip 12 tūkst. įsirengs šiais metais.

„Matome, kad toks spartus gaminančių vartotojų ir energijos gamybos iš atsinaujinančių išteklių augimas viršija visus lūkesčius. ESO toliau nuosekliai dirbs ir sieks įgalinti šią transformaciją ateinančiais 2023 metais“, – sako O.Martinonis.

Lietuva siekia, kad 2030 m. kas trečias šalies vartotojas elektros energijos pasigamintų pats. Net 65 proc. iš atsinaujinančių šaltinių pagaminamos energijos sudaro saulės energija – 561 MW, vėjas Lietuvoje pagamina apie 143 MW energijos.

Nuo šiol gaminančių vartotojų elektros energijos gamybos statistiką galima sekti ESO interaktyviame žemėlapyje, kuriame pateikiama informacija apie elektros energijos gamybos įrenginio (elektrinės) galią, patiekta bei paimtą į tinklą galią.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai