Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pirmaujantys naftos gamintojai sutarė nuo rugpjūčio toliau pamažu didinti gavybą

Pirmaujantys pasaulio naftos gamintojai sekmadienį sutarė nuo rugpjūčio toliau pamažu didinti „juodojo aukso“ gavybą.
nafta
nafta / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 OPEC Nafta

Naftą eksportuojančių valstybių organizacijos (OPEC) ir jos sąjungininkų – vadinamosios OPEC+ grupės – susitikime buvo nuspręsta nuo rugpjūčio gavybą kas mėnesį didinti po 400 tūkst. barelių per dieną, kad, pasaulio ekonomikai atsitiesiant po koronaviruso pandemijos, būtų užtikrinta tinkama „juodojo aukso“ pasiūla, pranešė OPEC sekretoriatas.

Gruodį grupė „įvertins pokyčius rinkoje“, nurodoma sekretoriato paskelbtame pranešime.

Be to, susitarimo dėl gavybos ribojimo galiojimas, turėjęs pasibaigti kitų metų balandį, pratęsiamas iki 2022 metų pabaigos.

Kiek anksčiau šį mėnesį OPEC+ narių derybos dėl gavybos didinimo dėl Saudo Arabijos – didžiausios pasaulyje naftos eksportuotojos – ir Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) ginčo atsidūrė aklavietėje, tačiau vėliau buvo pasiektas kompromisas.

Prieš daugiau kaip metus, kai dėl koronaviruso pandemijos smarkiai krito paklausa, OPEC+ grupė, vienijanti 23 šalis, įskaitant Rusiją, gerokai sumažino savo gavybą, tačiau nuo gegužės ją po truputį didino.

Grupė siekia sugrįžti į prieš pandemiją buvusius gavybos lygius.

Beje, aljansas vis dar išgauna 5,8 mln. barelių per dieną mažiau negu prieš pandemiją.

„Pastangos rasti bendrą sutarimą“

Anksčiau šį mėnesį JAE metė iššūkį OPEC lyderei Saudo Arabijai, atmetę pasiūlymą dėl gavybos didinimo nuo šių metų rugpjūčio. Dėl to OPEC+ derybos atsidūrė aklavietėje.

Tačiau vėliau buvo pasiektas kompromisas, o per sekmadienį vykusias diskusijas buvo sutarta nuo kitų metų gegužės pakoreguoti JAE, Irako, Kuveito, Rusijos ir pačios Saudo Arabijos gavybos kvotas. Tai reiškia, kad šių šalių gavyba faktiškai bus apkarpyta mažiau.

OPEC+ grupei pirmininkaujantis Saudo Arabijos energetikos ministras princas Abdulazizas bin Salmanas atsisakė nurodyti, kaip buvo sutarta dėl naujų kvotų ir kodėl buvo pasirinktos šios šalys. Anot jo, tai buvo sutarta “dedant pastangas rasti bendrą sutarimą“.

Rusijos vicepremjeras Aleksandras Novakas valstybiniam televizijos kanalui „Rossija 24“ pareiškė, jog susitikimas patvirtino, kad „mes norime veikti konstruktyviai ir siekti sutarimo“.

„Pandemija dar nebuvo įveikta, tačiau mes matome, kad, visame pasaulyje vykstant vakcinacijai, mūsų produkcijos paklausa atsigauna, kaip ir automobilių bei orlaivių naudojimas“, – pažymėjo jis.

„Todėl mums labai svarbu vykdyti savo pareigas ir padėti pasaulio ekonomikai atsigauti.“

„Virtinė derybų“

Stebėtojai prognozavo, kad susitarimas bus pasiektas.

„Šeštadienį buvo surengta virtinė derybų, per kurias buvo siekiama išspręsti nesutarimus“, – prieš sekmadienį įvykusį OPEC+ susitikimą, kuris tęsėsi tik maždaug valandą, parašė tviteryje „S&P Global Platts“ redaktorius Hermanas Wangas.

2020 metų pradžioje dėl nuogąstavimų dėl pasaulio ekonomikos būklės smukusios naftos kainos tų metų balandį smarkiai krito, kai koronaviruso pandemija visame pasaulyje sudavė didžiulį smūgį vartojimui, transportui ir tiekimo grandinėms.

OPEC+ tuomet nusprendė iš rinkos pašalinti 9,7 mln. barelių naftos per dieną ir po to laipsniškai grąžinti šį kiekį į rinką iki 2022 metų balandžio pabaigos, nors dabar šis terminas buvo pratęstas.

Dėl to naftos kainos atsitiesė ir šiuo metu svyruoja ties maždaug 75 JAV dolerių už barelį riba.

Pradėjus plisti naujajam koronavirusui, OPEC+ šalių ministrai dažnai rengė susitikimus, kuriuose vertino padėtį rinkoje. Kitas jų susitikimas įvyks rugsėjo 1-ąją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų