Saulės elektrinę turinti Ieva praėjusiais metais buvo pasirinkusi trečiąjį atsiskaitymo už naudojimąsi elektros tinklais planą – tai reiškia, kad 2023 metais ji sumokėjo 12 proc. nuo visų pagamintų ir į tinklą patiektų kilovatvalandžių.
Tačiau praėjusių metų pabaigoje paaiškėjus, kad nuo šių metų trečias atsiskaitymo būdas pabrangs labiausiai (nuo 12 proc. iki 33 proc. kilovatvalandžių), moteris pasiskaičiavo, kad jai labiau apsimokės pirmasis planas, kai mokama už atgautą iš tinklo kilovatvalandę – tai reiškia, kad kiekviena „pasaugota“ kilovatvalandė kainuos 7 centus.
Vis dėlto kadangi naujus metus ši gaminanti vartotoja pradėjo „su bagažu“ – praėjusiais metais sukauptomis apie 3000 kilovatvalandžių, už kurias jau buvo apmokėjusi trečiuoju planu – Ieva dėl visa ko du kartus paskambino ESO konsultantams.
4 gaminančių vartotojų atsiskaitymo būdai
- Pirmasis: kaina, mokama už 1 kilovatvalandės (kWh) atgautos elektros energijos.
- Antrasis: kaina, mokama už 1 kilovatą (kW) elektrinės leistinos generuoti galios, per mėnesį.
- Trečiasis: kaina išreikšta elektros energijos kiekio procentiniu dydžiu nuo buitinio gaminančio vartotojo į elektros tinklus patiektos elektros energijos kiekio.
- Ketvirtasis: kaina, prilyginta pasirinktam elektros energijos persiuntimo paslaugos tarifui.
Kaip 15min pasakojo Ieva, abu kartus įmonės darbuotojai ją nuramino, kad sukauptą likutį galės naudoti be jokio mokesčio, nes pernai už jį jau sumokėjo 12 proc. nuo pagamintų kilovatvalandžių.
Tačiau sausio viduryje iš ESO gavusi pranešimą Ieva negalėjo patikėti savo akimis – ten buvo parašyta, kad kiekviena išnaudota kilovatvalandė iš praėjusių metų likučio bus apmokestinta 7 centų „pasaugojimo“ mokesčiu.
„Kodėl įmonė, kuri ir taip skolinga vartotojams, savo skolas nori pasidengti iš paprastų vartotojų apmokestinant juos dukart?“, – piktinosi Ieva. Anot jos, ESO apie tai nieko nepranešė iš anksto, o konsultantai, aiškinę, kad nereikės mokėti už likutį, – suklaidino.
Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius sutiko, kad šiuo metu galiojančioje tvarkoje yra spraga ir tokie gaminantys vartotojai, kaip Ieva, iš tiesų buvo dvigubai apmokestinti.
„Kas iš trečio į pirmą planą pasikeitė, jie jau pakliuvo ir sumokės du kartus. <...> Tai neteisybė, neturėtų žmogų dvigubai apmokestinti“, – pabrėžė ekspertas.
Tuo tarpu nors nei ESO, nei Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) nepripažįsta, kad problema egzistuoja, ESO teigė, kad tokiems gyventojams, kaip Ieva, sausį darė išimtį.