„Aplinką tausojanti energetika yra viena iš prioritetinių tvaraus verslo sričių, kurias finansuojame, nes ji kuria ilgalaikę vertę. Per 8 metus, kai finansuojame vėjo energetikos projektus, esame sukaupę nemažai patirties, o su bendrove „Vėjų spektras“ bendradarbiaujame jau ne pirmą kartą. Todėl priimti sprendimą prisidėti prie šio projekto finansavimo nebuvo sudėtinga“, – sako „Swedbank“ Stambių verslo klientų departamento direktorius Mintautas Miškinis.
Siekiama, kad Lietuvoje iš atsinaujinančių išteklių pagamintos energijos dalis iki 2020 metų sudarytų 23 proc. visos šalyje sunaudojamos energijos. Pasak bendrovės „Vėjų spektras“ vadovo Alvydo Naujėko, vėjo energija yra viena mažiausiai žalingos įtakos aplinkai darančių energetikos rūšių. 2012 metų duomenimis, Lietuvoje veikiančios vėjo jėgainės sugeneravo apie 4 proc. visos šalyje suvartojamos energijos.
„Vėjo energijos potencialas Lietuvoje dar nėra išnaudotas, todėl net ir pavieniai projektai gali pastebimai prisidėti prie vėjo energetikos plėtros. Šiuo metu skaičiuojame, kad mūsų įgyvendintų projektų Kretingos ir Šilutės rajonuose bendras galingumas siekia 50 megavatų. Jose įrengėme modernias Vokietijos bendrovės „Enercon“ pagamintas vėjo turbinas, kurių techniniai duomenys leidžia užtikrinti didelę elektros energijos išeigą net ir pučiant nestipriam vėjui“, – pasakoja „Vėjų spektro“ vadovas A. Naujėkas, kurio vadovaujama bendrovė į vėjo jėgainių parkus Kretingos ir Šilutės rajonuose investavo 270 mln. litų.
Pasak A. Naujėko, ilgamečiai vėjo matavimai rodo, kad vidutinis vėjo greitis Šilutės rajone svyruoja nuo 5 iki 6 metrų per sekundę – tai reiškia, kad regione yra didelis vėjo energijos išgavimo potencialas. „Mūsų naujojo vėjo jėgainių parko įrengtoji galia yra 21,4 megavatų. Elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ duomenimis, 2013 metų pradžioje bendroji vėjo elektrinių įrengtoji galia siekė 274 megavatų. Planuojame, kad mūsų vėjo jėgainių parkas šalies vėjo jėgainių įrengtąją galią padidins beveik 8 procentais“, – teigia A. Naujėkas.