„Antrai vartotojų grupei, kuri šildosi dujomis namus, galėtų būti augimas apie 80 proc., o pirmai grupei (maistui gaminti – BNS) – apie 50 proc. Čia yra maksimalūs skaičiai, tačiau tikrai bus imtasi kažkokių priemonių – VERT'as tikrai tokių tarifų netvirtins, kad nebūtų tokio didžiulio šuolio“, – BNS sakė R.Pocius.
„Tikrai galvosim kažkokių mechanizmų, kad nuosaikesnį augimą turėtume“, – pridūrė jis.
R.Pocius sakė, kad taryba kol kas oficialiai negavo preliminarių skaičiavimų iš dujų ir elektros tiekimo bendrovės „Ignitis“, tačiau „mes patys truputį modeliuojame“.
„Iš tiesų matome, kad reikia imtis tam tikrų priemonių, reikalingi tam tikri teisės aktų pakeitimai, kad būtų galima sušvelninti tą gamtinių dujų kainų augimą“, – kalbėjo VERT pirmininkas.
R.Pocius Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijoje trečiadienį aiškino, kad Gamtinių dujų įstatymo pakeitimai galėtų leisti reguliatoriui perkelti dalį būsimo tarifo į vėlesnius laikotarpius, todėl 2022 metų pirmąjį pusmetį kainos vartotojams augtų mažiau nei numatoma.
„Mūsų vertinimu, tas galėtų būti padaryta. Jeigu būtų priimtas, pavyzdžiui, reguliuotojo sprendimas, kad 35 proc. tarifo augimo būtų perkelta į vėlesnius laikotarpius, tai žmonėms kitais metais tarifai augtų nuosaikiau: 29 procentu vietoje 51 procento tiems, kurie dujas naudoja maisto gamybai, o kurie dujomis šildosi – atitinkamai ne 83 proc., o 41 procentu“, – aiškino R.Pocius.
Jo teigimu, dujų kaina biržoje šiuo metu yra 2,5 karto didesnė negu įskaičiuota į dabartinę dujų kainą buitiniams vartotojams.
„Tai iš tikrųjų būtų labai didelis kainų šuolis galutiniame tarife, jeigu ji būtų vertinama pagal tai, kas šiandien biržose yra, nesiimant jokių priemonių. Bet mes tikimės, kad rasime su Energetikos ministerija sprendimų, kad turėtume švelnesnį kainų augimą“, – BNS sakė R.Pocius.
Seimo komisijoje jis nurodė, kad nieko nedarant ir tvirtinant kainas pagal dabartines prognozes, 458 tūkstančiams mažiausių vartotojų, naudojančių dujas maisto ruošimui, sąskaita padidėtų vidutiniškai 1,44 euro iki 4,84 euro per mėnesį.
„Jeigu būtų pilna apimtimi įvertintos prognozės, kurias šiandien matome rinkoje, vidutinė sąskaita šių vartotojų galėtų sudaryti net 4,84 euro“, – parlamentams sakė R.Pocius.
Tuo metu kitai jautriai vartotojų grupei – 145 tūkst. namų ūkių, dujas naudojančių būsto šildymui, – sąskaita paaugtų vidutiniškai 34,6 euro iki 83 eurų per mėnesį.
Pasak Seimo komisijos, prognozuojama, kad 2022 metų pirmojo pusmečio dujų kaina rinkoje sieks apie 63 eurus už MWh, tačiau skaičiuojant šių metų antrojo pusmečio tarifus buitiniams vartotojams jų kaina buvo įvertinta 20,64 euro.
Dėl augančių žaliavų kainų nuo šių metų liepos dujos namų ūkiams jau pabrango 26-50 proc. R.Pocius tuomet aiškino, kad realiai kainos grįžo į ikipandeminį 2019 metų lygį, o vartotojai už dujas vis dar moka pigiausiai Europos Sąjungoje.
„Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius trečiadienį Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijoje teigė, kad Vakarų rinkose dujų kaina dabar siekia apie 70 eurų už megavatvalandę, o Lietuvoje – 46 eurus, tačiau tendencijos rodo, kad kaina priartės prie europinių kainų ir kol kas nesimato potencialo jai sumažėti.
Jo teigimu, kol kas dujų kainų augimą labiausiai jaučia nereguliuojami vartotojai – pramonės ir šilumos tiekimo įmonės, bet netrukus jį pajus ir gyventojai, ypač naudojantys dujas būstui šildyti.
Dujas maistui naudojantys (iki 300 kubų per metus) gyventojai antrąjį šių metų pusmetį moka 63 centus už kubinį merą (26 proc. daugiau nei pirmąjį pusmetį), šildantys namus (iki 20 tūkst. kubų) – 41 centą (46,4 proc. daugiau), o dar daugiau suvartojantys – 39 centus (1,5 karto).