„Šiandien turime apskritai ydingą situaciją, kad būtent tie gaminantys vartotojai, pas juos atsiranda kažkokie elektros energijos pertekliai, tada atsiranda politikų siūlymai tiems gaminantiems vartotojams parduoti elektros energiją ir dalintis ja su kažkokiais kitais vartotojais – giminėmis ar kitais. Tuomet mes iš esmės griauname pačią gaminančio vartotojo koncepciją“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė R. Pocius.
„Tokie siūlymai, kuomet iš geros koncepcijos, kuri buvo sukurta – elektros energijos generacija sau – užsitikrinti elektros energiją savo poreikiams, ji pradeda tuputį būti iškreipta“, – teigė VERT pirmininkas.
Pasak R. Pociaus, pritarus Seimo narių siūlymui gaminantis vartotojas taptų gamintoju, kuris elektrą paprasčiausiai pardavinėja ar patiekia kažkam kitam.
„Mes, kaip rinkos reguliuotojas, žiūrime per rinkos prizmę. Mums kyla klausimas, kodėl tik su giminėmis (būtų – BNS) galima dalintis, kodėl nėra siūloma pertekline elektros energija dalintis apskritai su bet kuriais vartotojais“, – teigė R. Pocius.
VERT pirmininkas sako, kad gaminantiems vartotojams dalintis pagaminta elektra jau dabar galima susibūrus į atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas.
Energetikos ministras Dainius Kreivys ketvirtadienį teigė taip pat nepritariantis siūlymui gaminantiems vartotojams leisti pagamintą perteklinę elektrą skirti šeimos nariams. Anot jo, priėmus tokį siūlymą jau susiformavusi gaminančių vartotojų schema ateityje galėtų sugriūti.
Bendrovė ESO teigia, kad tokiu atveju kiltų tinklo disbalanso problema. Dėl to elektros tiekėjai ir jų klientai turėtų dengti padidėjusius tinklo balansavimo kaštus.
Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis šią savaitę įregistravo Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas, kuriomis siūloma nuo 2025 metų gaminantiems vartotojams leisti pagamintą perteklinę elektrą skirti šeimos nariams – tėvams, vaikams, broliams, seserims.
Dabar saulės elektrinės ir visų statinių, kuriems padalinama joje pagaminta elektra, savininkas turi būti tas pats asmuo.