Siekia uždirbti dvigubą pelną
„Įmonė yra padavusi „Lietuvos dujų tiekimą“ į teismą tam, kad atgautų nuolaidą, kurią gavome iš „Gazprom“, tai mano įtarimas yra, kad jie nenori pirkti tų dujų, nes tokiu būdu jie gautų nuolaidą per dujas ir ją tektų atiduoti vartotojams. Vietoj to jie nuperka brangesne kaina, už jas sumoka vartotojai, ir turbūt yra tikslas dar per teismą tą nuolaidą, kuri skirta vartotojams, irgi pasiimti sau, ir tokiu būdu uždirbti dvigubą pelną“, – LRT radijui trečiadienį sakė R.Masiulis.
Pasak jo, įmonė gali įsigyti pigesnių gamtinių dujų, bet to nedaro – „Vilniaus energija“ nuo sausio dujas perka per biržą, o anksčiau skelbtą dujų pirkimo konkursą yra sustabdžiusi, kol dėl jo neva aiškinasi su Energetikos ministerija ir Viešųjų pirkimų tarnyba.
Mano, kad tempia laiką
„Traktuoju tai kaip atsikalbinėjimą ir laiko tempimą. Jeigu ši įmonė norėtų ištaisyti situaciją ir nupirkti pigesnių dujų, jie tą galėtų padaryti labai greitai. Vietoj to jie siuntinėja raštus, nors ir gauna teigiamus atsakymus, kad jie gali taip pirkti dujas, kaip jie klausia, jie rašo tada kitą raštą kitai tarnybai – tai yra laiko tempimas“, – tikino energetikos ministras.
„Vilniaus energijos“ vadovas Linas Samuolis antradienį pareiškė įtariantis dujų tiekėjus karteliniu susitarimu, o bendrovę „Lietuvos dujų tiekimas“ – noru parduoti dujas kuo brangiau.
Permoka 20 proc.
R.Masiulis antradienį teigė, kad „Vilniaus energija“, pirkdama dujas per biržą, moka maždaug 20 proc. daugiau, todėl vartotojai per mėnesį praranda apie 1 mln. eurų. Ministerijos prašymu Kainų komisija trečiadienį svarsto, ar „Vilniaus energija“ iš tikrųjų perka per brangias dujas.
„Vilniaus energija“ praėjusią savaitę kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą reikalaudama, kad „Lietuvos dujų tiekimas“ grąžintų 19 mln. eurų permoką, – esą tiek pinigų įmonė permokėjo už „Gazprom“ tiektas dujas 2013 metais ir 4 pirmus 2014-ųjų mėnesius.
Papildyta. 15.10 val. „Vilniaus energija“: ministras bando nukreipti dėmesį nuo realios problemos
„Pasigirdę kaltinimai, esą „Vilniaus energija“ siekia pasisavinti šilumos vartotojams priklausančią nuolaidą už dujas, tėra su realybe prasilenkianti sąmokslo teorija, skirta nukreipti dėmesį nuo realios problemos“, – teigia Nerijus Mikalajūnas, „Vilniaus energijos“ atstovas spaudai.
Jo atsiųstame komentare rašoma: „Reali problema – „Lietuvos dujų tiekimas“ visais įmanomais būdais siekia negrąžinti 19 mln. eurų permokos, kurią Vilniaus šilumos vartotojai permokėjo už dujas 2013 metais ir 2014-ųjų sausio-balandžio mėnesiais.
„Vilniaus energija“ dar 2014 metų gruodžio 1 dieną raštu kreipėsi į UAB „Lietuvos dujų tiekimas“, AB „Lietuvos dujos“ ir Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją. Čia nurodėme, kad „Lietuvos dujų tiekimo“ pasiūlyti VKEKK komisijos pritarimui sprendiniai dėl taikomos gamtinių dujų kainodaros nebuitiniams vartotojams neužtikrina „Lietuvos dujų“ iš „Gazprom“ atgautos dujų kainos permokos sugrąžinimo už dujas permokėjusiai „Vilniaus energijai“.
Energetikos ministro kaltinimai neturi nieko bendro su realybe ir visos šiame viešame procese dalyvaujančios šalys tai puikiai žino.
Neatgavę sumokėtos dujų kainos permokos, negalėtume sumažėjusių sąnaudų dalimi sumažinti VKEKK komisijos nustatomų šilumos kainų vilniečiams. Tai pažeistų tiek „Vilniaus energijos“, tiek ir šimtų tūkstančių šilumos vartotojų teises ir viešąjį interesą, ir reikštų nepagrįstą „Lietuvos dujų tiekimo“ praturtėjimą.
Būtent todėl raštu pareikalavome visą 2013 m. sausio – 2014 balandžio mėnesiais „Lietuvos dujoms“ permokėtą pinigų sumą, 19 mln. eurų, už tiektas per brangias gamtines dujas grąžinti „Vilniaus energijai“.
Tuo pačiu raštu nurodėme, kad įsipareigojame nedelsiant kreiptis į VKEKK komisiją, kad visa „Lietuvos dujų“ ir „Lietuvos dujų tiekimo“ grąžinta dujų kainos permokos suma būtų perskaičiuotos ir sumažintos „Vilniaus energijai“ nustatytos šilumos kainos – permokos būtų nedelsiant grąžintos vilniečiams.
Energetikos ministro kaltinimai neturi nieko bendro su realybe ir visos šiame viešame procese dalyvaujančios šalys tai puikiai žino.
Verta pridurti, kad „Lietuvos dujų tiekimas“ vengia grąžinti permokas ne tik vilniečiams, bet ir kitų miestų šilumos vartotojams. Valstybinės įmonės pasirinkta taktika – pralaimėti dujų tiekimo konkursuose, nors „Lietuvos dujų tiekimas“ turi išskirtines sąlygas ir gali pasiūlyti pačią geriausią dujų kainą. Konkursus pralaiminti įmonė netiekia dujų, o tuo pačiu ir negrąžina permokų už dujas.
Dujoms, kuriomis „Lietuvos dujų tiekimas“ prekiauja biržoje, valstybinė įmonė pati sau susikūrė taisyklę netaikyti nuolaidos. Taigi, ir per biržą vartotojams nesiūlomos dujos sąžininga kaina.
Tokios politikos rezultatas – šilumos vartotojų permokos už dujas lieka „Lietuvos dujų tiekimo“ kišenėje.“
Papildyta 15.20 val. Vilniaus vadovai kalba „Vilniaus energijos“ žodžiais
Vilniaus miesto savivaldybė pareiškė betarpiškai stebėsianti derybų procesą tarp valstybinės įmonės „Lietuvos dujų tiekimas“ ir įmonės „Vilniaus energija“. Vilniaus meras Artūras Zuokas ir vicemeras Romas Adomavičius, savivaldybės pranešime išsakydami savo požiūrį, kartoja „Vilniaus energijos" pranešime pateiktus teiginius.
Valstybinės įmonės „Lietuvos dujų tiekimas“ vykdoma dujų kainų politika yra visiškai nesuprantama. Įmonė, turėdama išskirtines sąlygas tiekti pigias dujas vartotojams, to nedaro.
„Valstybinės įmonės „Lietuvos dujų tiekimas“ vykdoma dujų kainų politika yra visiškai nesuprantama. Įmonė, turėdama išskirtines sąlygas tiekti pigias dujas vartotojams, to nedaro. Tai nepateisinama, todėl sieksime, kad vilniečiams būtų pateikta kaip įmanoma geresnė kaina“, – sako Vilniaus mero pavaduotojas Romas Adomavičius.
„Valstybinės institucijos ir valstybės įmonės turi būti sąjungininkai, o ne vieni kitiems trukdyti. Jei nebus priimti reikalingi skubūs sprendimai, kreipsimės ir į Konkurencijos tarybą ir kitas teisėsaugos institucijas“, – sako Vilniaus meras Artūras Zuokas.
Savivaldybės pranešime teigiama, kad „Lietuvos dujų tiekimas“ 2014 m. gruodžio 1 d. dieną „Vilniaus energijos“ paskelbtam gamtinių dujų įsigijimo konkursui pateikė trečią pagal dydį dujų kainą, kuri buvo 20 procentų didesnė nei pateikta Panevėžiui. Tačiau Panevėžyje, kaip ir Šiauliuose, „Lietuvos dujų tiekimas“ konkursus pralaimėjo, nes kiti tiekėjai pasiūlė dar mažesnes kainas.
„Sunku suprasti, kodėl įmonė „Lietuvos dujų tiekimas“, turėdama geriausias sąlygas iš visų tiekėjų, nesiekia laimėti dujų tiekimo konkursų?“, – sako R.Adomavičius. Anot jo, įstatymai „Vilniaus energijai“ numato prioritetinį pirkimą biržoje, kur bendrovė ir pirko dujas. Biržoje dominavo aukštos kainos, o tai tik įrodo, kad „Lietuvos dujų tiekimas“ biržoje prekiavo nepaaiškinamomis sveika logika kainomis arba prekyboje iš vis nedalyvavo.
Papildyta 17.05 val. „Lietuvos dujų tiekimas“ atmeta kaltinimus
„Gamtinių dujų kainos, „Lietuvos dujų tiekimo“ pateiktos konkursuose „Vilniaus energijai“, „Panevėžio energijai“ ir „Šiaulių energijai“, skaičiuotos pagal gruodžio duomenis, buvo labai panašios – nuo 26,4 iki 26,9 euro už megavatvalandę, pranešė „Lietuvos dujų tiekimas“.
„Vilniaus energijai“ pateikta kaina nebuvo pati didžiausia. Be to, tai buvo tik pirminis pasiūlymas, nes „Vilniaus energijos“ konkurse buvo numatytas derybų ir galutinio pasiūlymo pateikimo etapas.
Teikdamas šiuos pasiūlymus „Lietuvos dujų tiekimas“ dar negalėjo taikyti papildomos nuolaidos, kuri su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija suderinta gruodžio 30 dieną.
Kadangi „Panevėžio energija“ ir „Šiaulių energija“ gruodį gavo pasiūlymus iš kito dujų tiekėjo su ženkliai mažesne kaina, šios įmonės nutarė neskelbti naujų konkursų ir pasirinko kitą tiekėją. „Vilniaus energijos“ konkurse buvo numatytas derybų etapas, todėl jiems naujo konkurso skelbti nereikėjo – užteko pakviesti tiekėjus į derybas, o tai nebuvo padaryta.
„Lietuvos dujų tiekimas“ yra pasiruošęs dalyvauti derybose. Jeigu dabartinis konkursas bus nutrauktas ir bus skelbiamas naujas pirkimas, sutarties dėl pigesnių dujų tiekimo pasirašymas nusikels į kovo mėnesį. Dėl šios priežasties šildymas Vilniaus gyventojams šį sezoną pastebimai neatpigtų“, – teigiama bendrovės pranešime spaudai.