Valstybei priklausanti „Aramco“ ieško įvairių būtų savo išlaidoms sumažinti – bando išsiderėti palenkesnes sutarčių su rangovais sąlygas, ieško nuolaidų net savo telefono ar komunalinių paslaugų sąskaitoms.
Kompanija – didžiausia naftos gamintoja pasaulyje – svarsto ateityje sumažinti investicijas apie 25 proc. Panašiai jas mažina ir privačios naftos įmonės.
„Kaip ir kiti, mes naudojamės situacija tam, kad sustiprintume savo fiskalinę discipliną. Mes taupome ten, kur galime tą daryti, bet mes tuo pačiu metu esame įsipareigoję įgyvendinti savo ilgalaikę strategiją“, – sakė „Aramco“ generalinis direktorius Khalidas Al Falihas sausį Davose.
OPEC, lapkritį nusprendusi nemažinti naftos gavybos, prisiėmė tam tikrų rizikų. Saudo Arabijos palaikytas sprendimas lėmė, kad nukentėjo biržoje linstinguojamos bendrovės, tokios kaip „Royal Dutch Shell“ ir „Chevron“, o dabar tai atsiliepia ir didelėms nacionalinėms kompanijoms.
„Aramco“ naftos gavybai išlaidas didino nuo 2011 iki 2014 metų, kol naftos barelis svyravo ties 100 JAV dolerių riba. Nuo birželio naftos kainos smarkiai krito ir dabar barelis „Brent“ kainuoja tik apie 60 JAV dolerių.
„Aramco“ ir kiti Persijos įlankos naftos gamintojai dar taupo palyginti nedaug, nes jų naftos barelio išgavimo savikaina yra mažesnė nei tarptautinių konkurentų. Vadovai aiškina, kad taupymas nepalies naftos gavybos tempų dideliuose naftos telkiniuose Saudo Arabijoje, Kuveite ar Jungtiniuose Arabų Emyratuose.
Taupymas nėra toks smarkus, kaip XX amžiaus 9 dešimtmečio viduryje, kai „Aramco“ ir kitoms įmonėms teko atleisti tūkstančius darbuotojų ir gavybą sumažinti iki istorinių žemumų.
Valstybinės įmonės, tokios, kaip „Aramco“ ir kiti Persijos įlankos gamintojai, laikosi įsitvėrę monopolio ir neturi atsiskaityti visuomenei už savo verslą, todėl sunku tiksliai pasakyti, koks yra jų taupymo planas ir ar jie patiria nuostolių.
Tačiau naftos kainos Persijos įlankos valstybines energetikos kompanijas verčia išlaikyti budrumą. Gruodį „Aramco“ bendrovei Saudo Arabijos vyriausybė pasiūlė sumažinti kainas. „Aramco“ dabar bando kai kuriuos projektus vykdyti mažesniais kaštais, kai kurių atsisako, kol situacija naftos rinkoje ir jos perspektyvos nebus skaidresnės.
„Aramco“ svarsto apie galimybę sumažinti išlaidas gavybai ir tyrimams 30-40 mlrd. dolerių per metus tol, kol naftos kainos išliks žemos.