„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Saudo Arabiją smaugia pigi nafta, bet gavybos turbūt nemažins

Saudo Arabijos vyriausybė svarsto apie išlaidų sumažinimą 10 proc., kad išvengtų biudžeto deficito augimo. Tačiau to neužteks – valstybei teks atsigręžti į vertybinių popierių rinkas, rašo „CNN Money“.
Saudo Arabijoje vyrai švęsdami šoka ir šaudo sau po kojomis
Saudo Arabijoje vyrai švęsdami šoka ir šaudo sau po kojomis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Žemos naftos kainos paskatino Saudo Arabiją išleisti ilgesnius nei 12 mėnesių vertybinius popierius pirmą kartą per 8 metus. Taip Saudo Arabija papildomai gavo apie 10 mlrd. dolerių šiais metais.

Tuo metu valiuta patiria didžiulį spaudimą. Saudo Arabijos rialo ir dolerio kursas dabar yra 3,75:1, tačiau spekuliuojama, kad Saudo Arabijai reikės devalvuoti savo valiutą.

Tačiau FT tikina, kad rialas jau susilpnėjo iki 3,79:1. Dėl to vyriausybė pareiškė, kad pagrindinis monetarinės politikos tikslas yra išlaikyti stabilų dolerio ir euro kursą.

Tačiau, jeigu naftos kainos neatsities, šalis privalės naudoti savo užsienio valiutos rezervus, kad išlaikytų norimą rialo ir dolerio santykį.

Dėl žalos, kuri pigi nafta padarė Sauso Arabijai, pasaulis dabar žvelgia į Rijadą ir spėlioja, kad valstybė nepakeis savo taktikos.

Spaudimas dar didesnis pačiame naftos kartelyje. Alžyro naftos ministras parašė laišką OPEC sekretoriatui, prašydamas ko nors imtis, nors ir neužsiminė apie naftos gavybos karpymą.

Per paskutinį OPEC susitikimą birželį Venesuelos atstovai prašė keisti strategiją, siekiant sustabdyti naftos kainų kritimą. Būtent Venesuelai iš OPEC narių sekasi prasčiausiai – jos politinė ir ekonominė situacija prastėja kasdien.

Neįtikėtina, kad Rijadas dabar pakeistų taktiką, kai ji praėjo kenkti svarbiausiems valstybės konkurentams.

Visai neseniai Irano naftos ministras sakė, kad valstybė bet kokia kaina padidins naftos gavybą, tačiau taip pat parėmė skubų OPEC susitikimą, kuris galėtų įvykti dar prieš planuotąjį gruodį. Vis daugiau kartelio narių norėtų sumažinti gavybą.

Jeigu Saudo Arabijos strategija išlaikyti rinkos dalį neveikia, galbūt dabar Rijadas ryšis sumažinti naftos gavybą, kas paskatintų šios žaliavos kainų augimą?

Tačiau tai yra greičiau viltis, o ne galimybė. Neįtikėtina, kad Rijadas dabar pakeistų taktiką, kai ji praėjo kenkti svarbiausiems valstybės konkurentams. Aišku, Saudo Arabija taip pat kenčia dėl žemų naftos kainų, bet jos konkurentės kenčia labiau. Pavyzdžiui, JAV naftos produkcija ne tik nustojo augti, bet ir krenta.

Ir, kol Saudo Arabija laikysis savo strategijos, kris ir toliau. Kelios kompanijos jau bankrotavo ir daug kitų jau leidžiasi iš viršūnės. Tai leis Saudo Arabijai išlaikyti savo rinkos dalį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų