Saulės elektrinė – daugiabučio balkone: ar tai įmanoma Lietuvoje?

Valstybės ir privatūs gyventojai vis aktyviau investuoja į atsinaujinančios energijos išteklius, taip siekdami sumažinti anglies pėdsaką ir sutaupyti. Gyvenantiems nuosavuose namuose yra alternatyvų: saulės kolektoriai gali būti įmontuojami ant stogo arba išdėstomi ant vejos. Tačiau butų savininkams tokios priemonės nėra lengvai prieinamos, rašoma „Tukas EV“ pranešime spaudai.
Tukas EV
Tukas EV / Tukas EV archyvo nuotr.

Išeitį apsirūpinti „žaliąja“ elektra butų gyventojams rado vokiečiai. Jie saulės elektrines stato balkonuose, tokių priemonių diegimui neretai sulaukdami ir valstybės paramos. Tuo metu Lietuvoje gyventojus nuo saulės elektrinių diegimo butuose gali atbaidyti biurokratiniai ribojimai. Vis dėlto, pasak vieno iš atsinaujinančios energetikos startuolio „Tukas EV“ įkūrėjų Aurelijaus Jaškulio, būdų gaminti „žalią“ elektrą butų savininkams Lietuvoje yra jau dabar, tačiau valstybės parama tokį energijos gamybos būdą galėtų gerokai paskatinti.

Saulės elektrinės balkonuose

Saulės elektrinės gali būti montuojamos ant balkono turėklų ar grindų, arba tiesiog pastatomos balkone, prijungiant prie keitiklio, kuris konvertuoja saulės energiją į elektrą.

Tukas EV archyvo nuotr./Tukas EV įkūrėjai Jonas Navickas ir Aurelijus Jaškulis
Tukas EV archyvo nuotr./Tukas EV įkūrėjai Jonas Navickas ir Aurelijus Jaškulis

Balkone sugeneruotos saulės energijos kiekis skiriais priklausomai nuo veiksnių, kaip balkono dydis, panelių kokybė ar saulės šviesos kiekis. Tačiau balkono saulės sistemos gali pagaminti pakankamai energijos, kad nuolatos įkrautų nedidelius įrenginius, o didesnės sistemos gali netgi patenkinti dalį viso buto elektros poreikių.

Tokias sistemas ypač sėkmingai išnaudoja vokiečiai. Šioje šalyje balkono sistemų populiarumą iš dalies lemia palankūs įstatymai ir subsidijos. Vokietijoje iki 600W galios elektrinėms balkonuose nereikia leidimo – jas užtenka įregistruoti elektros energijos tiekėjo įmonėje.

O nuo šių metų planuota sąlygas padaryti dar palankesnėmis, elektrinių be leidimo galią padidinant iki 800 W ir supaprastinant jų registravimą. Tiesa, šio įstatymo priėjimas vasarį buvo atidėtas.

Be šių paskatų lengvatas balkonų elektrinėms taiko ir kai kurie miestai. Štai Berlyne naujiems nuomininkams galima gauti iki 500 eurų siekiančią subsidiją saulės elektrinei.

Butų gyventojams paramos nėra

Saulės jėgaines balkonuose taip pat diegia ir kai kurių kitų šalių gyventojai, įskaitant Jungtinę Karalystę, tačiau tokio populiarumo kaip Vokietijoje jos dar niekur nesulaukė. Lietuvoje platesniam jų diegimui trukdo ir tam tikri biurokratiniai ribojimai – norint įdiegti jėgainę balkone reikia parengti projektą, gauti leidimą iš savivaldybės ir daugumos daugiabučio gyventojų sutikimą.

Tiesa, A.Jaškulis atkreipia dėmesį, kad pastatomiems saulės kolektoriams statybos leidimo gauti nereikia. O jų galia taip pat nėra maža ir gali siekti ir iki 800 W.

Eksperto manymu, Europos ar Lietuvos valstybės finansavimas saulės elektrinėms balkonuose galėtų paskatinti jų diegimą Lietuvoje ir visos šalies mastu.

„Mūsų šalyje parama yra orientuota į įmones ir tuos fizinius asmenis, kurie turi namo stogą, sklypą ar nutolusią elektrinę, nes tai efektyviausi elektros energijos gamybos būdai. Tačiau daug žmonių gyvena butuose ir galimybių gaminti elektrą tokiu būdu neturi, – pasakoja A.Jaškulis. – Nors balkonuose saulės panelės mažiau efektyvios dėl montavimo kampo, balkono padėties, elektrinių galingumo, jos galėtų tapti reikšmingu atsinaujinančios energijos šaltiniu“.

Jis priduria, kad bendrai Lietuvoje saulės kiekis yra pakankamas, jog investicijos į tokius sprendimus atsipirktų. Be to, ir sprendimų nuolat daugėja, jie tampa efektyvesni.

„Štai dabar rinkoje yra saulės panelių su montavimo konstrukcijomis, kurios leidžia keisti panelės kampą, taip pat prekyboje yra daug nešiojamų saulės panelių. Tokių panelių pritaikymas labai platus ir kartu didinamas efektyvumas“, – paaiškina A.Jaškulis.

Lietuvių sukurtas sprendimas

Tvarios energijos sprendimus, kurie tinkami naudoti su balkono sistemomis, siūlo ir lietuvių startuolis. „Tukas EV“ yra sukūręs treniruoklį – energijos kaupyklą „HR Bank“, kuri gali talpinti saulės jėgainių įkraunamą elektros energiją 2kWh baterijoje. Baterija taip pat gali būti įkrauta iš vėjo jėgainės energijos ar automobilio generatoriaus.

„HR Bank“ elektros energiją gali gaminti ir pats. 15 minučių pamynus treniruoklį-energijos kaupyklą sugeneruojama užtektinai energijos, kad būtų pilnai įkrautas išmanusis telefonas. O visos pilnai įkrautos 2kWh baterijos pakanka įkrauti daugiau nei 120 telefonų arba 20 nešiojamųjų kompiuterių.

„HR Bank“ ir balkono saulės sistemos viena kitą papildo: saulėtomis dienomis saulės elektrinių energija gali tiekti įrangą tiesiai į įrenginius arba būti kaupiama baterijoje, o debesuotomis dienomis ar nakties metu „HR Bank“ gali tarnauti kaip atsarginės galios šaltinis, tai pat ir kaip treniruoklis. Naudojant „HR Bank“ su saulės kolektoriais namų gyventojai gali žalią elektros energiją gali gaminti dviem būdais“, – tvirtina A.Jaškulis.

Jis atkreipia dėmesį, kad „HR Bank“ panaudojimo būdų yra ir gerokai daugiau. Kadangi dviratis-energijos kaupykla yra sulankstomas į lagamino formos stačiakampį, jis gali būti transportuojamas ir į sodybą ar vasarnamį, kur gali vienu metu ir kaupti energiją, ir maitinti išorės įrangą ir tokiu būdu per dieną sugeneruoti ir apie 4-5 kWh energijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų