Vilkaviškyje ledus gaminančios įmonės UAB „Art Glacio“ direktorius Arnas Simutis pasakoja, jog atsinaujinančios energijos ištekliai įmonės veikloje pirmiausia leido sumažinti išlaidas elektros energijai ir pinigus skirti kitiems prioritetams. Prie saulės elektrinės įrengimo pasirinkimo prisidėjo ir galimybė pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) investicijomis.
Sėkmingi rezultatai spartina naujų galimybių paiešką
Ant UAB „Art Glacio“ įmonės didžiosios stogo dalies stovi įrengtos saulės baterijos. Mažiau nei metus trukęs montavimas šiandienai patenkina 14,56 proc. įmonės energijos poreikių. Anot įmonės direktoriaus, tokia sklandi pradžia skatina apie panašias investicijas pagalvoti ir ateityje.
„Beveik visas pastato stogas yra padengtas saulės energijos baterijomis, kurių bendra galia – 100 kilovatų. Remiantis mūsų skaičiavimais, per šiuos metus saulės jėgainė turėtų pagaminti apie 100 tūkst. kilovatvalandžių energijos, kuri sudarytų apie 1/8 mūsų sunaudojamos energijos. Dėl sėkmingo starto planuojame panašius projektus įgyvendinti ir ateityje – artimiausiuose planuose yra saulės baterijų skaičiaus didinimas“, – teigia A. Simutis.
ES investicijos lemia greitesnį projekto atsiperkamumą
Įmonė pasinaudojo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojama ES investicijų priemone „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT“. Pasak įmonės vadovo, atsiradus galimybei gauti ES investicijų, sprendimas dėl atsinaujinančių energijos išteklių diegimo buvo priimtas gan greitai. Negana to, gautas finansavimas ženkliai sumažino atsipirkimo laiką.
„Daug trumpesnis projekto atsipirkimo laikas buvo viena iš priežasčių, lėmusių sprendimą pasinaudoti ES investicijomis. Prieš teikdami paraišką gauti paramą, apskaičiavome, jog jeigu savo lėšomis įsirengsime saulės jėgainę, investicijos atsipirks tik po dešimt metų. Tuo tarpu ES fondų dėka šį laiką sutrumpinsime iki penkerių metų“, – pasakoja įmonės direktorius.
Augantis aktyvumas regionuose
Pašnekovo nuomone, pastaraisiais metais galima pastebėti pirmuosius atsinaujinančių energijos šaltinių diegimo proveržio ženklus. Pati įmonė, įsidiegusi saulės jėgainę, susilaukia didelio dėmesio iš aplink esančių įmonių.
„Vilkaviškyje esame vieni iš pirmųjų, įsidiegusių saulės jėgainę, todėl iš aplink veikiančių įmonių susilaukiame padidėjusio susidomėjimo – jos klausia, kaip tai veikia, kokią naudą suteikia bei kaip pasinaudoti ES investicijomis. Žinoma, gali būti, jog esame vienas geresnių pavyzdžių mieste, kadangi didžiąją dalį produkcijos eksportuojame į Vokietiją“, – svarsto A. Simutis
ES investicijos – tvariai Lietuvai
Verslo atstovai kviečiami teikti paraiškas gauti finansavimą pagal Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojamą jungtinę dalinio palūkanų kompensavimo priemonę, taikomą tik investicinėms paskoloms ir finansinės nuomos (lizingo) sandoriams:
„Dalinis palūkanų kompensavimas pramonės įmonėms efektyvumui didinti“ – priemonė skirta energijos efektyvumo ir atsinaujinančių išteklių energijos gamybos ir naudojimo skatinimui pramonės įmonėse.
„Dalinis palūkanų kompensavimas mažųjų ir vidutinių įmonių (MVĮ) subjektų produktyvumui didinti“ – priemonė skirta MVĮ produktyvumo didinimui naudojant naujausias gamybos technologines linijas ar modernizuojant esamas.
Daugiau informacijos apie ES priemones galima rasti interneto svetainėse www.eimin.lrv.lt ir www.esinvesticijos.lt
Informacija parengta bendradarbiaujant su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.