„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Seimas delsia apsispręsti dėl skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos Lietuvoje

Su skalūnų žvalgyba ir gavyba susijusių įstatymų svarstymas Seime strigo jau ne kartą. Ir dar strigs kurį laiką, mat parlamentarai nesutaria, kokį mokestį taikyti skalūnų dujoms ir skalūnų naftai.
Protestas prieš skalūninių dujų paiešką Lietuvoje
Protestas prieš skalūninių dujų paiešką Lietuvoje / Vygintas Skaraitis/BFL nuotr.

Ketvirtadienį Seimas priėmė dalį su skalūnų žvalgyba ir gavyba susijusių įstatymų. Tačiau tai – dar ne viskas.  Tam, kad „Chevron“ pagaliau imtųsi kokios nors realios veiklos Lietuvoje, vien šių įstatymų nepakanka. Parlamentarai iki šiol nesutarė, kokį mokestį reikėtų taikyti skalūnų dujoms ir skalūnų naftai.

„Šią sesiją nebespėsim“, – 15min.lt sakė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas.

Aplinkos apsaugos ir Biudžeto ir finansų komitetai siūlo, kad mokesčio tarifas už skalūnų angliavandenilius siektų 40 proc. Šiuo metu  tokį siūlymą vertina Finansų ir Teisingumo ministerijos.

Tačiau premjeras Algirdas Butkevičius jau užsiminė, kad toks tarifas yra kiek per aukštas. Kiek galima būtų tarifą mažinti, jis neužsiminė.

Tuo metu projekto šalininkams 40 proc. neatrodo mažai.

„Aš nemanau, kad jis per didelis. Jis nėra mažas, bet nors kokia nauda Lietuvai. Apskritai turėtų būti ne bendrovė, kuri vykdo gavybą ir mums sumoka išgavimo mokestį, o mes turėtume samdyti bendrovę ir jai sumokėti už atliktą darbą. Aišku, „Chevron“ seka, ką mes svarstome ir į kiekvieną sprendimą atsiuntinėja didžiausias juristų paklodes, kad jie prieštarauja tam ir anam, ir viskam. Tai jei prieštarauja tiems procentams, aišku“, – 15min.lt sakė parlamentaras Linas Balsys.

B.Bradausko teigimu, mokesčius už naudojamus Lietuvos gamtinius išteklius reikia didinti, bet saikingai.

„Negalima didinti tiek, kad paskui išgavimas neapsimokės“, – sakė Bronius Bradauskas.

Jo teigimu, sutartį su „Chevron“ galima pasirašyti ir iki priimant įstatymą: „Bet mes sutarėme taip, kad rašytis žvalgybai gali, bet gavybai – jokiu būdu ne.“

Dabar Lietuvoje naftą ir dujas išgaunančios bendrovės moka skirtingą mokesčio tarifą, priklausomai nuo išgaunamo kiekio. Pernai keturios pagrindinės naftą Lietuvoje išgaunančios bendrovės sumokėjo apie 30 mln. Lt (viso pernai surinkta beveik 35 mln. Lt). Didžiausią tarifą mokėjo „Minijos nafta“ – per 20 proc.

Seime būta svarstymų suvienodinti tarifą ir, nepriklausomai nuo gavybos mastų, visiems nustatyti 25 proc. tarifą, tačiau pasiūlymui nepritarta, todėl mokestis ir toliau bus diferencijuotas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs