„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2013 05 23 /17:30

Seimas ketina leisti skalūnų žvalgybą ir gavybą Lietuvoje

Seime skinasi kelią pataisos, kuriomis siūloma griežčiau reglamentuoti skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą.
Piketas Kaune
Piketas Kaune / Akcijos organizatorių nuotr.

Parlamentarai ketvirtadienį po svarstymo beveik vienbalsiai pritarė Žemės gelmių įstatymo pataisoms ir jeigu po paskutinio balsavimo Seimas jas priims, pakeitimai įsigalios nuo liepos.

Vienas balsavimas liko ir iki Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymų pataisų priėmimo. Pakeitimais siūloma tokio vertinimo reikalauti ne tik skalūnų dujų gamybai, bet ir žvalgybai.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas ir Seimo narys Linas Balsys teigia, kad šios įstatymo pataisos sukuria pagrindinius saugiklius, leidžiančius ginti Lietuvos žemę nuo neigiamo poveikio, galimo vykdant skalūninių dujų žvalgybą ir gavybą.

„Labai džiaugiuosi, kad šiandien Seimui užteko politinės valios pasipriešinti dideliam spaudimui iš naftos ir dujų giganto „Chevron“, aktyviai palaikomo prezidentūros. Po svarstymo pritarta pataisoms, kurios, praktiškai užkirstų kelią vartoti agresyvias ir pavojingas aplinkai bei žmonių sveikatai hidraulinio ardymo technologijas. Linkiu kolegoms Seime ir per įstatymo pataisų projekto priėmimą būti tokiais pat pilietiškais. Tikiu, kad įstatymą pasirašys ir prezidentė, apsisprendusi, galų gale, ją rinkusių žmonių, o ne „Chevron“ naudai“, – sakė Lietuvos žaliųjų partijos lyderis. 

L. Balsys apgailestavo, kad įstatymų pataisos vyksta jau paskelbus skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos vykdytojus. „Manau, kad hidraulinio ardymo technologijos naudojant toksiškus chemikalus, Lietuvoje ir visoje Europos Sąjungos turėtų būti uždraustos ir tikiu, kad taip ir bus. Vakar bendravau su Europos Komisijos nare Connie Hedegaard, kuri yra atsakinga už klimato kaitą. Ji pripažįsta, kad Europos Sąjunga mąsto lygiai taip pat ir iki metų pabaigos mums pateiks savo išvadas dėl privalomų aplinkos apsaugos direktyvų, susijusių su skalūninių dujų žvalgyba ir gavyba“, – teigė Seimo narys.

Pasak Lietuvos žaliųjų partijos lyderio, skalūninių dujų žvalgyba ir gavyba ne tik pakeis Žemaitijos kraštovaizdį, bet ir užterš gamtinius išteklius. „Žemaitijoje yra du gamtiniai rezervatai, šimtai saugojamų gamtos buveinių ir objektų, ūkininkų, kurie vykdo ekologinę žemdirbystę. Skalūnų dujų paieškos sunaikins ekologinius ūkius, kraštovaizdį, o taip pat pakenks gyvybiškai svarbiems vandens ištekliams“, – sakė L. Balsys.

„Rizikuojame savo noru netekti savo geriamojo vandens išteklių“, – sakė Seimo narė Aurelija Stancikienė, pasak kurios, Lietuvai atiteks 20 proc. pelno, kurį gautų dujų JAV energetikos kompanija „Chevron“, ketinanti žvalgyti skalūnų dujas Šilutės-Tauragės plote ir vėliau ten jas išgauti.

Pasak parlamentarės, skalūnų dujų gavybos pasekmės gali būti nustatytos arba išaiškėti po daugelio metų.

Pataisomis siūloma hidraulinio ardymo technologijų neleisti naudoti saugomose teritorijose, sugriežtinti atliekų, kurios žvalgant skalūnų dujas būtų išsiurbiamos iš žemės gelmių, laidojimą – jį siūloma leisti tik tam įrengtose ertmėse.

Siūloma uždrausti naudoti ne tik natūralias, bet ir dirbtines žemės gelmių ertmes laidoti radioaktyvias ir toksiškas medžiagas ar jas palikti žemės gelmėse. Jas siūloma laikyti tik dirbtinėse, tam tikslui įrengtose saugyklose, užtikrinant jų izoliaciją nuo aplinkos ir antrinio panaudojimo arba perdirbimo galimybę.

Pakeitimai uždraustų naudoti natūralias žemės gelmių ertmes atliekoms, išskyrus anglies dioksidą, laidoti ir laikyti.

Taip pat siūloma nustatyti, koks skalūnų dujų tyrimo ir naudojimo būdas gali būti vadinamas hidrauliniu ardymu. Siūloma uždrausti palikti žemės gelmėse hidrauliniam ardymui panaudotas medžiagas, jeigu jų kiekis viename gręžinyje viršytų 500 kubų. Hidraulinio ardymo technologijų siūloma neleisti naudoti saugomose teritorijose.

Skalūnų dujos komerciniu būdu dideliu mastu išgaunamos Jungtinėse Valstijose, o Europoje šie projektai sulaukė didelio pasipriešinimo iš aplinkosaugininkų, kurie teigia, kad hidraulinis ardymas, naudojamas skalūnų dujoms išgauti, kenkia aplinkai.

Parlamentarai, pataisas svarstydami komitetuose, atmetė visus „Chevron“ priekaištus dėl naujo gamtinių išteklių naudojimo reglamentavimo.

Su Vyriausybe yra susitarta, kad su skalūnų dujų žvalgybos konkursą Šilutės-Tauragės plote laimėjusia „Chevron“ sutartis bus pasirašyta, kai Seimas priims įstatymų pataisas.

Šalies mokslininkai valdžiai yra pateikę išvadas dėl skalūnų dujų išteklių žvalgybos ir gavybos – jie konstatavo, jog skalūnų dujų gavyba Lietuvoje galima, tačiau su tam tikromis sąlygomis – turi būti parengtas gavybos projektas, prieš pačią gavybą turi būti rimtas poveikio aplinkai vertinimas, atsižvelgiant į visus aspektus – geologinius, ekologinius, technologinius ir panašiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs