Kontrolieriai paskelbė, kad vidutinė visų vartotojų permoka siekia vidutiniškai 88,8 euro per 4 metus, tuo metu vien tik gyventojai per šį laiką permokėjo vidutiniškai 30 eurų.
„Komiteto nuomone, nekorektiška klaidinti buitinius vartotojus, nurodant, kad vienas vartotojas už skirstymo paslaugas sumokėjo vidutiniškai 88,8 euro daugiau nei turėjo, nes per metus buitinis vartotojas apytiksliai galėjo permokėti 7,42 euro“, – teigiama penktadienį išplatintame komiteto pranešime.
Auditą atlikusi Valstybės kontrolė konstatavo, kad visi vartotojai bendrovei ESO 2018–2021 metais permokėjo 160 mln. eurų, arba vidutiniškai 88,8 euro.
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) skaičiuoja, jog vien tik buitiniai vartotojai vidutiniškai per metus permokėjo po 7,42 euro.
Be to, pasak rinkos reguliuotojo pirmininko Renato Pociaus, šiuo metu ESO vartotojams liko grąžinti 156 mln. eurų, kurioje buitinių vartotojų dalis yra 51 mln. eurų.
ESO ketvirtadienį taip pat pranešė kontrolierių paprašiusi paneigti ir patikslinti informaciją dėl permokos. Pasak bendrovės, jų žinutė apie 88,8 euro kiekvieno vartotojo permoką suklaidino gyventojus ir sukėlė nepagrįstų lūkesčių.
Tuo metu Valstybės kontrolė BNS nurodė neturinti pagrindo paneigti ir patikslinti informaciją, kuri, anot jos, atitinka surinktus įrodymus.
Premjerė Ingrida Šimonytė ketvirtadienį teigė, kad vidutinė 88 eurus siekianti vartotojų permoka ESO Valstybės kontrolės buvo apskaičiuota ir paviešinta nekorektiškai.
Ekonomikos komitetas taip pat nutarė siūlyti Finansų ministerijai peržiūrėti ESO pelno paskirstymą užtikrinant investicijas į infrastruktūrą, taip pat apsvarstyti galimybę tikslinti bendrovės dividendų politiką.
Be to, komitetas rekomendavo VERT su ESO suderinti skolos vartotojams grąžinimo grafiką „numatant galimai trumpiausius terminus“
R. Pocius trečiadienį teigė, kad naujas permokos grąžinimo grafikas numatant trumpesnį nei 15 metų terminą turėtų būti patvirtintas iki metų pabaigos. Jis kartojo, kad reguliuotojas ESO įpareigojo nuolat ieškoti galimybių vartotojams greičiau sugrąžinti permoką.
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį sakė, kad būtina rasti sprendimus, jog ESO permoką vartotojams grąžintų kuo greičiau.
Tiek ESO, tiek VERT anksčiau teigė, jog vartotojų permoka nustatyta skaičiuojant 2018–2021 metų investicijų kainas, kuomet buvo taikomas 2021 metais atnaujintas LRAIC (Ilgo laikotarpio vidutinių padidėjimo sąnaudų – BNS) modelis. Vis dėlto ESO tai laiko atgaline data pritaikytais metodiniais pakeitimais, tuo metu, pasak R. Pociaus, 160 mln. eurų vartotojų permoka ESO susidarė dėl su reguliuotoju nesuderintų investicijų ir neturi nieko banda su pakeista metodika