„Sodros“ duomenimis, balandį atlyginimų mediana bendrovėje „Vilniaus kogeneracinė jėgainė“ sudarė 7730 eurų prieš mokesčius. Elektrinė su šiuo skaičiumi balandį tapo trečia įmone Lietuvoje pagal atlyginimų medianą.
Mediana tiksliau atspindi mokamų atlyginimų dydį, nes jis nustatomas išrikiuojant atlyginimus didėjančia ar mažėjančia tvarka ir imama vidurinė reikšmė.
Algų vidurkis bendrovėje balandį buvo dar solidesnis – 9 tūkstančiai eurų. Generalinio direktoriaus Sauliaus Barausko mėnesinis atlyginimas yra 7162 eurai. „Vilniaus kogeneracinėje elektrinėje“ šiuo metu dirba 34 žmonės.
Premijos – už pasiektus rezultatus
350 mln. eurų vertės jėgainė, kurią valdo „Lietuvos energija“, šiuo metu dar statoma, joje bus deginamas biokuras ir atliekos, o veikti ji turėtų pradėti kitų metų pradžioje.
„Lietuvos energijos“ ryšių su visuomene vadovas Artūras Ketlerius informavo, kad balandį darbuotojams buvo išmokėtos premijos.
„Darbuotojams mokama pastovioji atlyginimo dalis, kurią darbuotojai gauna kiekvieną mėnesį, bei kintamoji atlygio dalis, kuri už pasiektus metinius tikslus yra išmokama vieną kartą per metus“, – paaiškino jis.
Tam, kad darbuotojas gautų premiją, jis turi „įgyvendinti metų pradžioje tiesioginio vadovo iškeltus objektyvius tikslus“.
Kokius tikslus įgyvendino dar neveikiančios jėgainės darbuotojai?
„Vilniaus kogeneracinės jėgainės darbuotojams keliami tokie tikslai kaip statybų projekto įgyvendinimas laiku, jis vykdomas pagal biudžetą, užtikrinama darbų sauga ir darbuotojų sveikata ir kiti tikslai. Įmonės darbuotojai šiuos tikslus praėjusiais metais įgyvendino 100 proc.“, – teigiama komentare.
Pasak A.Ketleriaus, tokia tvarka „daro įtaką visiems grupės darbuotojams ir bendrai grupės atlygio statistikai“.
Visuomenė jau nesidomi?
Ar logiška mokėti solidžias premijas dar tik statomos elektrinės darbuotojams? Buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas mano, kad valstybei priklausančios energetikos įmonės dabar jau nėra tokiame dėmesio centre.
„Jos nėra ir ministerijos, politikų dėmesio centre, o atlyginimų dydžius nustato valdybos. Manau, kad atlyginimai turi priklausyti nuo efektyvumo“, – svarstė jis.
Jis pasakojo, kad 2009-2010 m., jam dirbant energetikos ministru, buvo atidžiai sekamas atlyginimų energetikos įmonėse vidurkis, bet dabar esą to greičiausiai nėra.
„Energetikos srityje nėra daug analogiškų įmonių, kur gali darbuotojai pereiti, bet tai neturėtų būti priežastis dideliems atlyginimams“, – pabrėžė buvęs ministras.
Tačiau „Lietuvos energijos“ atstovas A.Ketlerius sako, kad „tokia atlygio politika kelia klausimų ir neatspindi rinkos tendencijų bei kandidatų lūkesčių“.
Pagal dabartinę politiką, pasak jo, kas mėnesį mokama pastovios atlyginimo dalies mediana atsilieka nuo rinkos, „o tai kelia iššūkių, pritraukiant reikiamos kvalifikacijos darbuotojus“.
Lietuvos TOP10 – trys grupės įmonės
Balandžio mėnesio atlyginimo vidurkis, pasak A.Ketleriaus, neatspindi standartinio vidurkio ir medianos.
„Kintamoji atlygio dalis iškreipia statistiką ir net kelis kartus balandį padidino vieno mėnesio atlyginimą“, – sakė A.Katlerius.
Premijomis apiberti ir „Lietuvos energijos tiekimo“ bei „Lietuvos energijos“ darbuotojai. Tai, pavyzdžiui, leido abejoms įmonėms patekti į didžiausių atlyginimų medianų dešimtuką Lietuvoje.
„Lietuvos energijos tiekimas“ su 7219 Eur algų mediana atsidūrė penktoje vietoje, o grupę kontroliuojanti „Lietuvos energija“ su 6665 Eur – 9 vietoje.
„Visoms „Lietuvos energijos“ įmonėms galioja vienoda atlygio politika“, – paaiškino grupės atstovas, kalbėdamas apie išmokėtas premijas.