Finansų ministrė Gintarė Skaistė sakė, kad naują siūlomą paketą energetikos kainoms suvaldyti sudaro dvi pagrindinės priemonės. Viena iš jų – PVM lengvatinio tarifo sumažinimas iki 0 proc. Ši lengvata būtų taikoma nuo sausio 1 d. atgaline tvarka. Lengvatos galiojimas baigtųsi balandžio 30 d. kartu su šildymo sezono pabaiga.
Tai biudžetui kainuotų apie 23 mln. eurų.
„Dujų kainų kilimas buitiniams vartotojams, kuriems šiluma yra tiekiama necentralizuotai, šildymo kainų augimas buvo išdėstytas per penkmetį. O centralizuotai tiekiamai šilumai tokios galimybės pasiūlyti nebuvo, nes kiekviena iš savivaldybių turi savo šilumos tiekėją. Be to, jiems visiems vienodų sąlygų pritaikyti nėra įmanoma“, – pasiūlymą komentavo ministrė.
Nauji pasiūlymai reiškia, kad šildymo sąskaitos turėtų būti 9 proc. mažesnės nei tos, kurias gyventojai buvo mokėję iki sausio ir būtų mokėję likusius šildymo sezono mėnesiais.
Realus šilumos suvartojimas ir sąskaitų dydis priklausys nuo individualių sąlygų savivaldybėse, priminė ministrė.
Antrasis siūlymas – papildoma parama elektrai iš atsinaujinančių šaltinių. Skelbiama, kad bus skiriami 35 mln. eurų papildomai paraiškoms saulės elektrinėms įsirengti.
„Parama leis saulės elektrinių skaičių iki kitų metų pradžios padidinti dvigubai. Turime 250 MW, turėsime dar 200. Atsiperkamumas saulės elektrinių yra labai spartus, tai yra kelias mums visiems susimažinti kainas. Elektrines galima įsirengti tiek nutolusias, tiek įsirengti ant savo namų stogų“, – kalbėjo energetikos ministras Dainius Kreivys.
Ministras atkreipė dėmesį, kad jau šiandien yra apie 12 tūkst. paraiškų, jų skaičius sparčiai auga. Jis neatmetė galimybės, kad, esant poreikiui, Vyriausybė galėtų rasti ir daugiau paramos galimybių.
Nepaisant aukštų sąskaitų, kurias moka įvairūs verslo subjektai kaip viešbučiai, sporto klubai, kino teatrai, panašių PVM verslui kol kas nesiūloma – anot ministrės, tai galimai iškreiptų konkurenciją.
„Dauguma valstybių ES, su kurių ministrais tenka diskutuoti apie jų taikomas priemones, visgi taiko priemones, nukreiptas į gyventojus. O verslo, konkurencingumo sąlygos visose ES valstybėse yra panašios, kadangi energijos kainos auga visoms verslo įmonėms“, – kalbėjo G.Skaistė.
Praėjusią savaitę buvo kalbėta, kad PVM šildymui galėtų būti sumažintas nuo 9 iki 5 proc.
Reaguodamas į tokias kalbas, prezidentas Gitanas Nausėda praėjusią savaitę pasisakė už platesnes pagalbos priemones nei pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata šildymui. Vyriausybės svarstymus sumažinti PVM tarifą šildymui jis pavadino „nabašnyko pašlakstymu žaliąja arbata“.
15min kalbinti ekonomistai taip pat neįžvelgia didesnių tokio sprendimo privalumų. Energetikos ekspertas, buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas sveikino ketinimą mažinti PVM tarifą šildymui, tačiau teigė, kad toks sumažėjimas nebūtų didelis. Energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas įsitikinęs, kad PVM tarifo sumažinimas nuo 9 iki 5 proc. būtų nereikšmingas.