Sprendimo dėl finansavimo IAE uždarymui atnaujinimo kol kas nėra

Sprendimas, ar atnaujinti pernai gruodį laikinai sustabdytą finansavimą Ignalinos atominės elektrinės (IAE) laikinosios panaudoto branduolinio kuro saugyklos statybos projektui (B1), kol kas nepriimtas.
Ignalinos atominė elektrinė
Ignalinos atominė elektrinė / Agnės Radzevičiūtės nuotr.

„Susitikime dalyvavusios pusės pripažino, kad yra aiškus progresas, sprendžiant nesutarimus su rangovu dėl projekto B1 įgyvendinimo. Tikimasi, kad jau artimiausiu metu iš rangovo bus gauta visa būtina informacija ir dokumentai bus teikiami VATESI“, – rašoma IAE pranešime.

IAE generalinis direktorius Darius Janulevičius trečiadienį Briuselyje susitiko su Europos Komisijos Energetikos generalinio direktorato Branduolinės energetikos departamento direktoriumi Peteriu Farosu, Europos plėtros ir rekonstrukcijos banko ir projekto rangovės Rusijos kapitalo Vokietijos bendrovės „Nukem“ atstovais.

Kovo mėnesį skelbta, kad sprendimas dėl finansavimo atnaujinimo bus priimtas po šalių susitikimo Briuselyje balandį. D. Janulevičius tuomet sakė, kad GNS turi pateikti visus būtinus dokumentus, įrodančius, kad panaudoto branduolinio kuro konteinerių kokybė yra tinkama. Neoficialiomis BNS žiniomis, iki šiol GNS nėra pateikęs visų įrodymų.

Europos donorai pernai gruodį įšaldė finansavimą didžiausiam IAE uždarymo projektui B1 ir nurodė iki kovo pabaigos susitarti su „Nukem“ ir Vokietijos įmone GNS dėl pastarosios gaminamų branduolinio kuro konteinerių kokybės. Šis sprendimas buvo priimtas Lietuvos prašymu ir atsižvelgus į tai, kad IAE ir projektą įgyvendinantis „Nukem“ ir GNS konsorciumas nesugebėjo išspręsti ilgiau kaip dvejus metus trunkantį ginčą.

Jei susitarimas nebus pasiektas, ES parama gali būti visiškai nutraukta. Visas projektas vertinamas maždaug 200 mln. eurų, iš jų dalis pinigų jau sumokėta.

Rusijos energetikos milžinės „Rosatom“ valdomos „Nukem Technologies“ ir GNS konsorciumas, smarkiai vėluodamas, įgyvendina milijardinės vertės IAE uždarymo projektus. Bendrovės įrengia 123 mln. eurų (425 mln. litų) pradinės vertės kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugojimo kompleksą (B1/2/3) ir stato 193 mln. eurų (666 mln. litų) pradinės vertės laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą (B1).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai