„Lietuva maldauja JAV dujų“, – taip apie energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus kalbą JAV Senate savo žiūrovams papasakojo CNN.
Gerokai pigesnės JAV dujos Lietuvai ir visai Europai yra gyvybiškai svarbios. Kai kurie analitikai skaičiuoja, kad, supaprastinus JAV gamtinių dujų eksportą, Rusijos pajamos iš dujų per penkerius metus sumažėtų 30 proc., o per ilgesnį laikotarpį – 60 proc. JAV dujų importas į Europą ne tik sumažintų žemyno priklausomybę nuo rusiškų dujų, bet ir veiktų kaip reali sankcija Krymą aneksavusiai Rusijai.
Tačiau šios peštynės rinkų nėra vertinamos rimtai ir SGD projekto sustabdyti neturėtų.
Prašė klausimo neeskaluoti
A.Skardžius antradienį Seime prašė pratęsti laikinosios komisijos darbą iki gruodžio – visi energetikos klausimai jau apsvarstyti, tačiau neaiškumų dar lieka dėl SGD terminalo.
Visokių svarstymų ir pasisakymų gali būti, bet tai yra antraeilės reikšmės dalykai. Mes šitą nepaprastai svarbų projektą mums įgyvendinsime ir niekas nepradės panikuoti aplink mus, – sakė G.Nausėda.
Po svarstymo komisijos darbo pratęsimui buvo pritarta, tačiau trečiadienį persigalvojo jau pati komisija – SGD terminalą nutarė palikti ramybėje ir projekto auditą atlikti tik po to, kai terminalas pradės veikti.
Aršiausias SGD terminalo kritikas nuo laikinosios komisijos sudarymo pernai vasarą buvo socialdemokratas A.Skardžius.
Tačiau antradienį Seime, nors ir pliekęs projektą, jis jau aiškino, kad terminalas yra gyvybiškai būtinas, ir prašė nekelti audrų.
„Atsižvelgiant į tą sudėtingą situaciją, prašytume klausimo nebeeskaluoti“, – sakė A.Skardžius.
Ekonomistas, SEB prezidento patarėjas Gitanas Nausėda 15min.lt sakė, kad tokios rietenos Seime iš principo nei Lietuvai, nei SGD terminalo projektui nekenkia.
„Yra pakankamai aiškūs signalai iš vykdomosios valdžios, tai yra, premjero lūpų, kad viskas yra seniai nuspręsta ir jokių projekto kvestionavimų negali būti. Rinkoms, investuotojams tai yra svarbiausia, kad projektas yra vykdomas, jis bus įvykdytas laiku. Visokių svarstymų ir pasisakymų gali būti, bet tai yra antraeilės reikšmės dalykai. Mes šitą nepaprastai svarbų projektą mums įgyvendinsime ir niekas nepradės panikuoti aplink mus“, – sakė ekonomistas.
Nors rinkų parlamentinės rietenos ir nepurto, tačiau situacija Lietuvoje yra sekama akylai.
Muštynės post factum
„Kiekviena diskusija, ginčas Seime yra analizuojami užsienio diplomatinėse tarnybose, suinteresuotose institucijose užsienyje“, – 15min.lt sakė politologas Lauras Bielinis.
Jis sakė nemanąs, kad diskusijos apie SGD terminalą pakenks Lietuvos įvaizdžiui, tačiau į naudą taip pat tai neišeis.
„Politikai, jeigu mano, kad yra neaiškumų, turi spręsti greitai ir efektyviai. O tokios diskusijos, kurios tęsiasi metų metais, iš esmės reiškia, kad strateginės statybos ir objektai yra neįgyvendinami“, – sakė politologas.
Jeigu sprendimai būtų viešai analizuojami prieš juos priimant, pavyktų išvengti nereikalingų peštynių, 15min.lt sakė politologas Algis Krupavičius.
„Be abejo, kad partneriai seka situaciją ir žiūri, kaip skirtingos grupės elgiasi, kokias strategijas turi. Būtų geriau, kad viešojoje erdvėje ginčų ir santykių aiškinimosi būtų mažiau. Tokie dalykai turėtų būti sprendžiami kiek įmanoma uždariau, o ne viešai.
Priimant sprendimus, formuluojant politiką, trūksta atvirumo, svarstymų. Daug klausimų būtų išspręsta gerokai anksčiau ir prieš priimant vieną ar kitą alternatyvą, jei kitos alternatyvos būtų viešai svarstomos. O dabar svarstymai vyksta už uždarų durų, politikoje apskritai trūksta atvirumo, tada atsiranda problemų sprendimus priėmus ir kumščiais mosuojama po sprendimo priėmimo“, – sakė politologas.
Neleidžia nei įstatymai, nei technologijos
Tačiau SGD terminalo strategams galvos skausmą sukelia ne vien priekabūs politikai. Šiuo metu svarbiausias klausimas yra dujų tiekėjo paieškos. Amerikiečiai, nors ir maldaujami J.Neverovičiaus, dujų Lietuvai parduoti neturi galimybių.
JAV 1938 metais buvo priimtas Gamtinių dujų aktas, ribojantis gamtinių dujų eksportą iš šalies. Pagal jį bet kuris, norintis prekiauti gamtinėmis dujomis su užsieniu, privalo gauti Energetikos departamento leidimą.
Margaret Thatcher laisvės instituto mokslo darbuotojas Danielis Kochisas rašo, kad JAV išgyvena energetikos išteklių bumą, kuris leistų dujomis pasotinti alkanas užsienio rinkas.
„Tačiau įstatymų ir reguliavimo naštos yra tokios, kad JAV kompanijoms eksportuoti suskystintas gamtines dujas yra ypač sunku. Šios kliūtys kenkia JAV interesams Baltijos jūros regione, kur JAV partnerės Lietuva, Latvija ir Estija yra visiškai priklausomos nuo rusiškų dujų“, – rašo analitikas.
JAV dujų Lietuva nusipirkti anksčiausiai galės 2015 metų pabaigoje.
Be to, yra dar technologijų klausimai, kuriuos JAV turėtų išspręsti prieš eksportuodama SGD.
„JAV turi suskystintų gamtinių dujų terminalus, kurie yra skirti dujų priėmimui. Jie turi perdaryti savo terminalus, kad galėtų iš savo vamzdynų patiekti dujas į laivus dujiniu pavidalu, ten suskystinti ir gabenti. Tam būtini ir technologiniai pakeitimai amerikiečių dujų terminaluose, kad vietoje importo būtų padaryti eksporto terminalai. Ir tik tada būtų galima siųsti dujas į Klaipėdą“, – 15min.lt sakė Seimo narys liberalas, buvęs Klaipėdos jūrų uosto vadovas Eugenijus Gentvilas.
JAV ambasadorė Lietuvoje Deborah McCarthy interviu BNS praėjusią savaitę sakė, jog SGD iš JAV Lietuvą galėtų pasiekti anksčiausiai 2015 metų pabaigoje – po metų, kai pradės veikti Klaipėdos SGD terminalas, nes JAV kol kas neturi techninių galimybių eksportuoti dujas.
Diplomatė pabrėžė, kad įmonėms gavus leidimus dujų eksportui, derybos vyks komerciniu pagrindu, nes JAV dujų paklausa yra didelė visame pasaulyje.