„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Tanklaivis su rusiškomis gamtinėmis dujomis artėja prie JAV krantų

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ne vieną mėnesį žadėjo atverti naują Amerikos „dominavimo energetikos srityje“, kuris daugiausia būtų pagrįstas klestinčia naftos ir gamtinių dujų gavyba, erą. Todėl žinia apie tai, kad Jungtinės Valstijos šią žiemą toliau importuos suskystintas gamtines dujas (SGD), nustebino daugelį.
Klaipėdoje pirmą kartą pakraunamas SGD dujovežis
Klaipėdoje pirmą kartą pakraunamas SGD dujovežis / LDT nuotr.

Krovinį, kuris pastaruoju metu sulaukė itin didelio dėmesio, gabena „Gaselys“ – tanklaivis, kuris po įvairių vėlavimų ir keisto maršruto antradienį jau artėjo prie Bostono krantų.

Energetikos ekspertai teigia, kad tai bus pirmasis importuotas krovinys, kurio sudėtyje bus dujų iš Rusijos SGD projekto, kuriam taikomos JAV sankcijos. Dėl šio atvejo kyla klausimų, iš kur Amerika gauna savo kurą, rašo JAV žurnalas „Fortune“.

Kodėl JAV perka dujas iš Europos?

Dėl šalčių. Prancūzijos energetikos milžinė „Engie“ įsigijo krovinį, kad per šalčius JAV šiaurės rytuose galėtų patenkinti didelę dujų paklausą. Nors precedentų yra – SGD į JAV anksčiau yra siuntusi Norvegija, – tai bus pirmas kartas, kai Jungtinės Valstijos importuos dujų krovinį iš Šiaurės-Vakarų Europos saugyklų, kuriose neabejotinai yra ir dujų iš prieš mėnesį pradėjusios veikti 27 mlrd. JAV dolerių vertės SGD gamyklos Rusijos Jamalo pusiasalyje.

Kodėl tanklaivis pusiaukelėje į JAV buvo apsisukęs?

Spėjama, kad tai galėjo būti padaryta dėl kainų. Laivas iš Londono išplaukė prieš daugiau kaip tris savaites, o per tą laiką gamtinių dujų kainos JAV šiaurės-rytuose nusileido nuo rekordinių lygių.

Taip pat buvo rašoma, kad pasukti link Ispanijos uosto tanklaivį privertė nepalankūs orai.

Ar tanklaivis gabena rusiškas dujas?

Ne tik. Be rusiškų dujų, talpykloje Jungtinėje Karalystėje, iš kurios buvo pakrautas tanklaivis, taip pat buvo laikomos dujos iš, pavyzdžiui, Alžyro, Trinidado ir Tobago ir Kataro.

Tačiau žinoma, kad „Engie“ įsigijo dujų krovinį iš „Petroliam Nasional“, o ši Malaizijos įmonė savo ruožtu jį įsigijo iš Jamalo SGD gamyklos operatorės „Novatek“. Tai buvo pirmasis krovinys, išsiųstas iš Sibiro gamyklos.

O kaip dėl JAV sankcijų Rusijos energetikos projektams?

2014 metais Jungtinės Valstijos dėl Maskvos vaidmens Ukrainos krizėje tam tikriems Rusijos energetikos projektams, įskaitant Jamalo SGD projektą, paskelbė finansines sankcijas.

Dėl apribojimų „Novatek“ teko iš naujo svarstyti projekto finansavimo galimybes, tačiau jis buvo sėkmingai įgyvendintas.

O dėl krovinio, kurį gabena „Gaselys“, „Engie“ patikino, kad šios dujos atitinka visus JAV prekybos įstatymus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs