Iki rugsėjo 11 dienos vyksianti procedūra Lietuvai yra pirmoji ir yra viena iš esminių šalies stojimo į TEA sąlygų. Agentūrai priklausančioms valstybėms narėms tai yra reguliari, maždaug kas penkerius metus kartojama procedūra, praneša Energetikos ministerija.
„Tai, kad Lietuvoje buvo pradėta ši procedūra, reiškia, kad dar labiau priartėjome prie dalyvavimo vienos iš įtakingiausių energetikos organizacijų pasaulyje veikloje“, – pranešime sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Vertinimo metu bus analizuojama, ar Lietuvos teisės aktai atitinka TEA standartus. Didžiausias dėmesys bus skiriamas Lietuvos tikslams bei realiai situacijai naftos, gamtinių dujų, elektros, atsinaujinančių išteklių energetikos, energetikos statistikos rinkimo, energetikos technologijų ir inovacijų ir kitose srityse. Taip pat bus vertinamas naftos atsargų srities reglamentavimas ekstremaliosios situacijos atveju.
Tarptautinės energetikos agentūros valdyba pernai birželį pritarė Lietuvos prašymui stoti į šią prestižinę organizaciją, o šiais metais Seimas jau pritarė Naftos produktų ir naftos valstybės atsargų įstatymo pakeitimams dėl naftos atsargų naudojimo.
Atlikus šias peržiūras ir pritarus TEA valdybai, kad Lietuva atitinka narystės TEA standartus, Seime turės būti ratifikuotas 1974 metų susitarimas dėl tarptautinės energetikos programos. Tuomet Lietuva galės tapti pilnateise TEA nare. Planuojama, kad tai įvyks 2021 metais.
Energetikos ministerijos teigimu, Lietuvai ypač aktualios TEA ekspertinės žinios, kurios leistų spartinti pokyčius energetikoje, ieškoti optimalių sprendimų pereinant prie klimatui neutralios energetikos, stiprinant valstybės energetikos inovacijų politiką, didinant energetinį efektyvumą.