„Ketiname aptarti, kokių veiksmų galime imtis, kad užtikrintume naftos rinkų stabilumą“, – pažymėjo TEA vykdomasis direktorius Fatihas Birolis per diskusiją, kurią ketvirtadienį surengė „The New York Times“.
TEA valstybių narių ministrų susitikimą „sušaukė Jungtinės Valstijos, kad įvertintų neseniai priimto TEA narių sprendimo panaudoti naftos atsargas poveikį ir apsvarstytų galimas papildomas priemones“, – naujienų agentūrai AFP teigė Prancūzijos energetinio perėjimo ministerija.
TEA kovo 1 dieną pareiškė, kad jos narės susitarė iš savo strateginių atsargų panaudoti 60 mln. barelių naftos, siekdamos stabilizuoti rinką, Rusijai įsiveržus į Ukrainą.
Ketvirtadienį JAV prezidentas Joe Bidenas paskelbė apie rekordinio naftos kiekio išleidimą į rinką – 1 mln. barelių kiekvieną dieną šešis mėnesius, arba iš viso daugiau nei 180 mln. barelių.
Precedento neturinčiu strateginių atsargų panaudojimu siekiama atvėsinti sparčiai augančias kuro kainas ir sumažinti Rusijos, kaip energetikos milžinės, svertą.
Naftą eksportuojančių valstybių organizacija OPEC ir Rusijos vadovaujama sąjungininkių grupė ketvirtadienį susitarė dėl dar vieno nedidelio naftos gavybos padidinimo, ignoruodamos Vakarų spaudimą gerokai padidinti gavybą, nes karas Ukrainos lėmė spartų kainų augimą.
Kovo 7 dieną naftos kainos buvo priartėjusios prie istorinių aukštumų, kurios pastarąjį kartą fiksuotos per 2008 metų finansų krizę.
Minėtą dieną „Brent“ naftos kaina siekė 139,13 JAV dolerio už barelį, o WTI 130,50 JAV dolerio už barelį.
Penktadienį naftos kainos svyruoja maždaug ties 100 JAV dolerių už barelį riba.