Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Transformatorinių alyvos vagišiams – variklius gadinantis ingredientas

Vagystės iš elektros tinklo – opi problema Lietuvoje. Vien pernai ilgapirščiai įvykdė daugiau kaip 200 vagysčių iš bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) įrenginių, o jų nuostoliai bendrovei viršijo 100 tūkst. eurų.
Specialus priedas, pilamas į elektros transformatorinę
Specialus priedas, pilamas į elektros transformatorinę / ESO nuotr.

Tačiau nukentėjo ne tik ESO. Vagišiai, įsilaužę į elektros transformatorius, išsinešė virš 30 tonų alyvos ir 10 tonų spalvoto metalo – dėl to pernai sudegė 44 transformatoriai, o elektros energijos tiekimas laikinai buvo nutrūkęs daugiau kaip 17 tūkstančių gyventojų. Dar daugiau – žalai kompensuoti skiriamos lėšos galiausiai turi įtakos ir galutinei elektros kainai.

Įrenginiams ši modifikuota alyva nekenkia, o štai ją perpylus į automobilio variklį, prasideda sparti korozija. Tad nusipirkęs šios vogtos alyvos, žmogus gali visam laikui sugadinti savo automobilį ar žemės ūkio techniką. Be to, ši alyva kenksminga ir žmogui – ne veltui ESO darbuotojai dirba apsivilkę specialius kostiumus.

Kaip suprasti, kad jums parduodama vogta alyva? Anot ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos vadovo Daliaus Svetulevičiaus, jei kažkas turguje ar gatvėje pasiūlė įsigyti alyvos, iškart verta suklusti, o geriausia – net neprasidėti. Tokia alyva neturės kokybės sertifikato, tad greičiausiai pakenks jūsų automobiliui.

ESO atstovas primena ir „elektrikus“ apsišaukėlius, kurie pasiūlo atsukti prietaisų skaitiklius, suorganizuoti neapskaitomos elektros ar padidinti elektros galią. Po šių „paslaugų“ paprastai paliekami netvarkingi tinklai – tai didina gaisro pavojų. Maža to, anksčiau ar vėliau ESO pastebės skirtumą tarp suvartojamos ir deklaruojamos energijos, o tada, paskaičiavus nuostolius, bauda gali siekti kelis ar keliolika tūkstančių eurų.

Jei kilo nors menkiausias įtarimas dėl minėtų nesąžiningų ir nusikalstamų veiksmų, ESO prašo neužsimerkti: „Norime paprašyti gyventojų netoleruoti vagysčių. Daugiau nei pusę visų atvejų išaiškiname, gavę gyventojų pranešimus. Todėl prašome įtarus ar pamačius vagystę, apie tai pranešti mums arba policijai“, - sako D. Svetulevičius.

Pastebėjus ar įtarus alyvos, elektros arba dujų vagystę, apie ją galima konfidencialiai pranešti ESO visą parą veikiančiu telefonu 1802 pasirinkus temą „Pasitikėjimo linija“, elektroniniu paštu pasitikejimolinija@eso.lt arba interneto svetainėje www.eso.lt/pasitikejimolinija. Apie šiuo metu vykdomą galimai nusikalstamą veiką pranešimų laukiama ir bendruoju pagalbos telefonu 112.

Daugiau informacijos apie tai, į ką derėtų atkreipti dėmesį ir kaip atpažinti nusikalstamus veiksmus – interneto svetainėje adresu www.eso.lt/saugienergija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?