Turkija vėl pratęsė dujų telkinių žvalgymo misiją Viduržemio jūroje

Turkija dar kartą pratęsė ginčijamuose Viduržemio jūros rytinės dalies vandenyse dujų telkinių ieškančio laivo misiją, o Graikija į šį sprendimą sureagavo perspėjimu, kad toks žingsnis dar labiau sumažino „konstruktyvaus dialogo“ tikimybę.
Turkijos vėliava
Turkijos vėliava / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Turkijos karinis jūrų laivynas žinutėje tarptautinei jūrų laivybos telekso sistemai NAVTEX nurodė, kad dujų telkinių žvalgymo laivas „Oruc Reis“ regione liks iki lapkričio 4 dienos.

Anksčiau buvo pranešta, kad misija truks iki antradienio.

Atsakydama į NAVTEX pranešimą, Graikija Turkijos veiklą pavadino „neleistina ir neteisėta teritorijoje, kuri sutampa su Graikijos žemyniniu šelfu“.

Graikijos vyriausybės atstovas spaudai Stelijas Pecas televizijai „Skai TV“ sekmadienį duotame interviu teigė, kad pastarasis žingsnis – „tai dar vienas įrodymas, jog Turkija nėra patikima net NATO atžvilgiu“.

Paprastai karinių laivų lydimas laivas „Oruc Reis“ yra tapęs Ankaros vykdomų gamtinių dujų žvalgymo Viduržemio jūros rytuose simboliu.

Atėnai tvirtina, kad Ankara pažeidžia tarptautinę teisę ieškodama dujų telkinių Graikijos vandenyse.

Turkija rugpjūtį išsiuntė žvalgomąjį laivą į ginčijamus vandenis, sukeldama Kipro, ir Graikijos, kurios vykdė karines pratybas, nerimą.

Įtampa atslūgo, kai Turkija rugsėjo viduryje atšaukė laivą, jos teigimu, techninės priežiūros tikslais, ir sutiko derėtis su Graikija dėl žvalgymo veiklos.

Visgi spalio 12 dieną Ankara grąžino laivą į minėtą teritoriją, sukeldama Graikijos pyktį, kuri pareiškė, kad derybų nebus tol, kol laivas nebus atšauktas.

Graikijos užsienio reikalų ministerija pasmerkė Turkijos „nepriimtiną požiūrį“, kuris, pasak jos, „dar labiau tolina konstruktyvaus dialogo perspektyvą“.

„Turkija elgiasi kaip atstumtoji šalis, norinti destabilizuoti teritoriją ir sukurti įtampą“, – sakoma ministerijos pranešime.

Ankara Graikijos teiginį pavadino „nepagrįstu“, tvirtindama, kad „Oruc Reis“ vykdė žvalgymą Turkijos žemyniniame šelfe.

„Tikimės, kad Graikija nustos kurti dirbtines priežastis ir sąlygas, trukdančias dialogui su mūsų šalimi“, – sakoma užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Jungtinės Valstijos šį mėnesį Turkijos žingsnį pavadino „apskaičiuota provokacija“ ir pareikalavo Ankaros atšaukti laivą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų