TVF ragina Persijos įlankos valstybes prisitaikyti prie naftos pigimo

Tarptautinis valiutos fondas pirmadienį paragino Persijos įlankos valstybes imtis priemonių ir prisitaikyti prie naftos kainų smukimo diversifikuojant savo pajamas.
Tarptautinio valiutos fondo logotipas
Tarptautinio valiutos fondo logotipas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

TVF paskelbė prognozuojantis, kad šešių Persijos įlankos valstybių, priklausančių Persijos įlankos arabiškų šalių bendradarbiavimo tarybai, bendras BVP šiemet padidės 1,8 proc., palyginti su 3,3 proc. prieaugiu pernai, ir ragina minėtas šalis mažinti išlaidas.

Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) „sunkiasvorė“ Saudo Arabija pirmadienį turėtų paskelbti apie planuojamas reformas, kuriomis bus siekiama diversifikuoti beveik visos šalies ekonomikos priklausomybę nuo smunkančių naftos kainų.

Smukusios naftos kainos Persijos įlankos karalystes privertė imtis precedento neturinčių priemonių ir ne tik mažinti degalų subsidijas, bet ir paskelbti apie planus įvesti netiesioginius mokesčius.

Agentūrai AFP duotame interviu TVF regioninis vadovas Masoodas Ahmedas, turėdamas omeny Bahreiną, Kuveitą, Omaną, Katarą, Saudo Arabiją ir Jungtinių Arabų Emyratus, sakė, kad šiemet „ir toliau vyraus žemų naftos kainų aplinka, todėl pajamos iš naftos eksporto sumažės maždaug 100 mlrd. JAV dolerių“.

„Tai jau pradeda veikti ne tik valstybių finansus, bet ir jų ekonominę veiklą“, – pažymėjo ekspertas.

Nuo 2014 metų vidurio naftos kainos jau yra smukusios maždaug 70 proc. TVF prognozuoja, kad iki šio dešimtmečio pabaigos naftos kainos turėtų ūgtelėti iki 50 JAV dolerių.

Fondas prognozuoja, kad Saudo Arabijos BVP šiemet ūgtels 1,2 proc., palyginus su pernai fiksuotu 3,4 proc.

JAE ekonomikos augimo tempas sulėtės nuo pernykščių 3,9 proc. iki 2,4 proc.

Saudo Arabija, Bahreinas ir Omanas taip pat gerokai įsiskolins tarp 2016 ir 2021 metų, nes jų finansiniai poreikiai viršys turimus išteklius, teigiama TVF ataskaitoje.

Smukusios naftos kainos Persijos įlankos karalystes privertė imtis precedento neturinčių priemonių ir ne tik mažinti degalų subsidijas, bet ir paskelbti apie planus įvesti netiesioginius mokesčius. Šalys taip pat mažina investicijas į didelius projektus.

„Šios šalys turi tęsti jau pradėtų priemonių įgyvendinimą ir toliau mažinti išlaidas bei įvesti naujų priemonių, kaip pridėtinės vertės mokestis“, – pažymėjo M.Ahmedas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų