Apie tai, kad Kijevas norėtų pirkti dujas iš Kazachstano, neseniai paskelbė Ukrainos energetikos ir anglių pramonės ministras Vladimiras Demčyšynas. Tačiau ši idėja susiduria su kliūtimi – dujos iš Vidurio Azijos, prieš pasiekdamos Ukrainą, turėtų tekėti Rusijos teritorija.
„Dėl šio klausimo būtina pritraukti Europos Komisijos (EK) dėmesį. Esame pasiruošę į ją kreiptis dėl pagalbos derybose su mūsų bendru kaimynu“, – sakė Ukrainos energetikos ir anglių pramonės ministerijos atstovas Michailas Bno-Airianas.
Kijevas jau kurį laiką stengiasi iš Rusijos gauti leidimą dėl tiesioginio dujų iš Vidurinės Azijos tranzito.
Pirmasis Kazachstano premjeras Bakitžanas Sagintajevas savo ruožtu paskelbė, kad Ukraina pasiruošusi savo teritoriją panaudoti kazachiškų dujų ir naftos tranzitui į Europos šalis.
Jo teigimu, šie klausimai greitu metu bus detaliau aptarti.
Kijevas jau kurį laiką stengiasi iš Rusijos gauti leidimą dėl tiesioginio dujų iš Vidurinės Azijos tranzito.
Energetikos ekspertai sako, kad Rusija niekada nesutiks tapti tranzito šalimi, nes valstybinis šalies dujų koncernas „Gazprom“ superka gamtines dujas iš Vidurio Azijos tiekėjų ir tuomet jas perskirsto savo nuožiūra.
Kitaip tariant, Maskva gina savo verslo interesus ir nenori jam sudaryti konkurencijos.
Konsultacijų bendrovės „East European Gas Analysis“ vadovas Michailas Korčiomkinas teigia, kad Kazachstanas, Uzbekistanas ir Turkmėnistanas norėtų savo gamtines dujas pardavinėti Ukrainai ir kitoms Europos šalims, tačiau to padaryti negali dėl to, kad Rusija neleidžia dujų tranzito savo teritorija.
„Šiuo atžvilgiu Rusija yra blogiausia dujų tranzito partnerė Europoje“, – tvirtino M.Korčiomkinas.
2011–2013 m. Kazachstanas Rusijai pateikė daugiau negu 12 mlrd. kubinių metrų dujų. M.Korčiomkino teigimu, esant susitarimui dėl dujų tranzito, nemaža šių dujų dalis galėjo pasiekti Europos vartotojus.
2011–2013 m. Kazachstanas Rusijai pateikė daugiau negu 12 mlrd. kubinių metrų dujų.
Rusija trečiąjį šių metų ketvirtį Ukrainai pasiūlė už 1000 kubinį metrų gamtinių dujų mokėti 247,13 dolerio.
Tokia kaina Kijevui pasirodė per aukšta, nes rinkos kaina jis laiko 205–207 dolerius už 1000 kubinių metrų.
Tačiau abejojama, kad gamtinės dujos iš Kazachstano būtų pigesnės, nes, tikėtina, Astana sieks už jas gauti europinę kainą, šiuo metu siekiančią 260–270 dolerių už 1000 tūkstantį kubinių metrų.