Vakarų susitarimas su Iranu nebeleis Maskvai šantažuoti Europos dėl naftos kainų

Ilgą laiką Maskva naudojo vadinamąją Irano kortą derėdamasi su Vakarais. Tačiau po istorinio Vakarų šalių susitarimo su Iranu dėl pastarojo branduolinės programos, kai kurie ekspertai įsitikinę, kad dabar iš Rusijos vadovų rankų išslydo Teherano korta, Kremliaus naudota spaudžiant Vašingtoną, rašo naujienų svetainė cnbc.com. Maža to, dėl šio susitarimo gali gerokai sumažėti rusiškos naftos eksporto į Vakarus apimtys.
Maskvos kremlius
Maskvos kremlius / „Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr.

Finansinių paslaugų bendrovės „Citigroup“ analitikas Edas Morse teigė, kad Vakarams pasiekus susitarimą su Iranu, Rusijos pozicija dėl naftos eksporto į Europos šalis pasidarė gerokai pažeidžiamesnė.

„Europos naftos įmonės, ypač dirbančios Viduržemio jūros regione, nekantrauja sudaryti naftos žvalgybos ir gavybos sutartis su Iranu ir taip pademonstruoti, kad yra pasiruošusios atnaujinti verslo ryšius (su Teheranu). Geriausias trumpojo laikotarpio žingsnis būtų didesnio iranietiškos naftos kiekio pirkimas, o tokiu atveju labiausiai nukentėtų Rusija su Iraku“, – sakė E.Morse.

Dar prieš susitarimo su Iranu pasirašymą buvo pasigirdę kalbų, kad ilguoju laikotarpiu tokia sutartis Rusijai nebūtų naudinga. Teheranas dabar turės priėjimą prie pasaulinių energetikos išteklių rinkų ir taip kels konkurenciją Maskvai.

Teheranas dabar turės priėjimą prie pasaulinių energetikos išteklių rinkų ir taip kels konkurenciją Maskvai.

„Net jeigu ir bandys palaikyti gerus santykius su Maskva, Iranas, tikėtina, juos gali iškeisti į geresnius ryšius su Vakarais“, – sakė Transatlantinių tyrimų centro darbuotojas Donaldas Jensenas.

Tačiau yra ir kitokios nuomonės besilaikančių ekspertų stovykla, teigianti, kad tiki Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasakymu, kad susitarimas su Iranu yra žingsnis teigiamų pokyčių Artimuosiuose Rytuose linkme.

Politinių konsultacijų įmonės „Eurasia Group“ Rusijos skyriaus vadovas Aleksandras Klimentas sakė, kad jei Maskva būtų norėjus sužlugdyti susitarimą su Iranu, ji tam turėjo daugybę galimybių.

„Trumpalaikis naftos kainų kritimas, jeigu ir kai jis įvyks, smogs Rusijai, bet Kremliui tai tinkama kaina norint išvengti branduolinių ginklų varžybų Artimuosiuose Rytuose ar JAV ir Izraelio smūgio Iranui. Abu šie scenarijai Rusijai atrodo gerokai blogesni“, – tikino A.Klimentas.

„Be to, Jungtinių Tautų (JT) ginklų embargo palengvinimas atvers patrauklią rinką Rusijos ginklų eksportuotojams, jau turintiems gerus ryšius su „Islamo respublika“, – pridūrė „Eurasia Group“ atstovas.

Rusijos ekonomika jau daugelį metų priklauso nuo dujų ir naftos eksporto. Mažėjančių naftos kainų pasaulio rinkose ir Vakarų sankcijų Kremliui neigiamą įtaką Rusijos ekonomika jau pajuto.

„Irano (naftos) produkcijos antplūdžio atveju, įtaka naftos kainoms būtų didelė“, – sakė E.Morse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų