Valdžia sako, kad butų gyventojams elektrą gali atpiginti saulė – energetikai abejoja

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad yra būdas daugiabučių namų gyventojams po 4–5 metų visai nemokėti už elektrą – reiktų investuoti į saulės modulius savo sklypuose, o Vyriausybė sudarė galimybes ta elektra naudotis. Saulės energijos verslo atstovai sako, kad idėja gal ir gera, tačiau su kainos mažinimu tai neturi nieko bendra ir apie nemokamą elektrą ministrui nereikėtų kalbėti.
Vilniaus m. klinikinės ligoninės saulės jėgainė
Vilniaus m. klinikinės ligoninės saulės jėgainė / Aplinkos ministerijos nuotr.

Daugiabučių namų gyventojai jau kitais metais galės vartoti elektrą, kurią patys pasigamins savo sklype, pavyzdžiui, sode ar sodyboje. Trečiadienį Vyriausybė pritarė atitinkamo įstatymo pataisai, kurią parengė Energetikos ministerija.

Sako, kad visai nereikės mokėti

„Daugiabučių namų gyventojai turėtų galimybes savo poreikiams pasigaminti reikalingą elektros energiją ir taip pamažu mažinti sąskaitas už elektrą“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas. Pasak ministerijos pranešimo spaudai, iki šiol butų gyventojai saulės elektrines galėjo įsirengti ant daugiabučių namų stogo, o dabar galės naudotis elektra, pagaminta per atstumą – pakaks tik deklaruoti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas

Ministras Z.Vaičiūnas ketvirtadienį „Žinių radijuje“ pridūrė, kad gyventojams pakaks investuoti iki tūkstančio eurų ir po 4–5 metų už elektrą jiems visai nereikės mokėti.

„Pateikėme įstatymo pataisas, kurios leis daugiabučių namų gyventojams bet kur Lietuvoje tapti ir vartojančiais, ir gaminančiais ir po trejų, ketverių, penkerių metų apskritai nemokėti už elektros energiją, išskyrus pasinaudojimą tinklais“, – sakė ministras.

Gyventojui, pasak jo, pakaks investuoti iki tūkstančio eurų ir už elektrą vėliau visai nereikės mokėti.

Pasiūlymas galioja nebent galingoms jėgainėms

Saulės energijos verslo atstovai sako, kad idėja yra gera, tačiau su elektros kainos mažinimu ar juolab visai nemokėjimu tai neturi nieko bendra.

Vieno pirmųjų Lietuvoje saulės jėgaines pradėjusio instaliuoti Edmundo Žilinsko teigimu, dalis daugiabučių gyventojų gali susidomėti šia idėja, ir tai yra gerai.

„Tačiau nieko bendra su kainų mažėjimu tai neturi. Reiktų investuoti 4–5 tūkstančius eurų, ir investicijos atsipirks po 10 metų“, – skaičiavo jis.

Be to, E.Žilinskas sukritikavo ministro skaičiavimus, kad investavus tūkstantį eurų po 4–5 metų išvis nereikės mokėti. „Nereiktų mokėti, jei tai būtų didelė jėgainė, tačiau ji kainuoja tikrai ne tūkstantį eurų“, – teigė verslininkas.

Bendrovės „Citus Construction“ nuotr. /„Aeronamų“ stogas su „Solet“ saulės elementų jėgaine
Bendrovės „Citus Construction“ nuotr. /„Aeronamų“ stogas su „Solet“ saulės elementų jėgaine

Tiesa, tokia galimybė yra, jei elektrinė pagamintų 40 procentų elektros daugiau, nei suvartoja buto gyventojas. Tad sutaupyta elektra iš esmės ir padengtų likusią kainos dalį. Bet tai – tik galingos įrangos atveju.

Dabar, pasak E.Žilinsko, daugiau galimybių imtis saulės energijos. „Bet nemanau, kad tai gali atpiginti elektros kainas, nebent valstybė dotuotų“, – sakė jis.

Be to, kaip jis pastebėjo, reikės mokėti valstybei už vadinamąjį elektros palaikymą, o tai sudaro maždaug trečdalį kilovatvalandės kainos. „Jei valstybė kompensuotų elektros palaikymą, tai tada nauda pasijustų“, – sakė E.Žilinskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų