Kainų komisija 2017 metų VIAP biudžetą patvirtino penktadienį, tačiau biudžetas dar gali būti koreguojamas, jei Vyriausybė priimtų sprendimus dėl elektros rezervo aukcionų termofikacinėms elektrinėms.
„VIAP lėšų poreikis mažėja, Lietuvai įgyvendinus strateginį projektą – elektros jungties su Švedija „NordBalt“ statybą. Vyriausybė nėra priėmusi sprendimų dėl remtinos elektros gamybos apimties termofikacinėms elektrinėms ir elektrinėms, kuriose elektra gaminama tiekimo saugumui užtikrinti, ir energetikos sistemos rezervų užtikrinimo, todėl patvirtintas biudžetas dar gali būti negalutinis. Vyriausybei priėmus sprendimus, Komisija dėl to spręs papildomai", – pranešė komisija.
Energetikos ministerija planuoja iki metų pabaigos paskelbti elektros gamybos rezervo aukcionus, o juose galėtų dalyvauti ir termofikacinės elektrinės. Šiuo metu rezervą užtikrina tik bendrovė „Lietuvos energijos gamyba“ (LEG), tačiau dėl to nepatenkintos termofikacijos elektrinės, kurios, nuo sausio panaikinus paramą jų elektrai iš VIAP biudžeto, nebegauna pajamų. Dėl to nebeveikia trečioji Vilniaus termofikacijos elektrinė, kurią dabar valdo „Vilniaus energija“, o nuo kitų metų vidurio ji atiteks Vilniaus šilumos tinklams.
Be Vilniaus TEC ir LEG, aukcionuose ketina dalyvauti Kauno termofikacijos elektrinė, „Panevėžio energija“, be to, termofikacijos elektrines valdo Jonavos „Achema“, „Orlen Lietuva“, Kėdainių „Lifosa“.
Nutarimo projekte nurodoma, kad 2017 metų lėšų poreikis yra 111,476 mln. eurų, dar 459 tūkst. eurų įtraukta, nes neatitiko dėl 2015 metų lėšų poreikis.
Kainų komisija taip pat sumažino VIAP tarifus, kurie yra dalis galutinės elektros kainos: elektrą gaminantiems savo reikmėms jis mažėja 30 proc. iki 1,140 cento (be PVM), kitiems vartotojams – 29 proc. iki 1,06 cento.
VIAP lėšomis remiama atsinaujinančios elektros gamyba, svarbūs infrastruktūros projektai.