Siekiant suvaldyti energetinių išteklių kainų šuolį, Vyriausybė siūlo išdėstyti augimą per penkerius metus, taip pat antrojo etapo vartotojams pusmečiui atidėti nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo terminą.
Galutinė reguliuojama elektros kaina vartotojams, kurią tvirtins VERT, nepasirinkusiems nepriklausomo tiekėjo nuo kitų metų turėtų didėti 21 proc. Nepriėmus pakeitimų, elektros kaina didėtų 51 proc. Tuo metu dujomis šildantiems namus kaina ūgtels iki 30 proc. (būtų augusi 83 proc.).
Pirmadienį Seimo Ekonomikos komitetas po svarstymo pritarė siūlomiems įstatymų pakeitimams.
Komiteto narys konservatorius Andrius Kupčinskas atkreipė dėmesį, kad šiuo metu gyventojai elektros tiekėją renkasi labai vangiai ir teiravosi energetikos viceministrės, kokia yra Vyriausybės žinia gyventojams.
„Ta žinia gyventojams turi būti aiški, tai ar jie privalo pasirinkti iki gruodžio 18 dienos, ar galima atidėti?“, – klausimą kėlė A.Kupčinskas.
Į tai atsakydama I.Žilienė tikino, kad ryškaus kainų skirtumo tarp to, ką dabar siūlo nepriklausomi elektros tiekėjai, ir kainos, kurią tvirtins reguliuotojas, greičiausiai nebus.
„Kainos, kurias šiandien siūlo nepriklausomi tiekėjai, greičiausiai bus labai artimos tai kainai, kurią patvirtins VERT. Gyventojai turi pasižiūrėti sutartis, gal tikrai tie užfiksuoti tarifai, kurias turi sutartyse su nepriklausomais tiekėjais, yra palankūs, nes sutartys sudarytos anksčiau, kai biržos kaina nebuvo tokia aukšta. Reikia įsivertinti savo sutartis ir žiūrėti tarifą“, – aiškino I.Žilienė.
Pritaria G.Nausėdos siūlymui
I.Žilienė taip pat patvirtino, kad numatoma atsižvelgti į šalies vadovo Gitano Nausėdos pateiktus siūlymus dėl rizikų valdymo, susijusio su energijos kainų, pirmiausia dujų, augimu.
„Numatyta atsižvelgti, kad VERT turėtų būti teikiama informacija apie rizikų valdymą ir kaip įmonės planuoja suvaldyti gamtinių dujų kainų augimo rizikas.”
Prezidento vyriausiasis patarėjas aplinkos ir infrastruktūros klausimais Jaroslavas Neverovičius, pristatydamas siūlymą pabrėžė, kad tiekėjai yra sukaupę kompetencijos ir ekspertinių žinių, kad patys galėtų siūlyti įvairius variantus, kaip valdyti rizikas.
„Tai galėtų vykti per analizės dėl dujų įsigijimo pateikimą VERT kartą per metus arba, įvertinus, kad vyksta dalykai, kurie reikalauja dėmesio ar įvertinimo, VERT galėtų pareikalauti tokios analizės iš tiekėjų. Tokiu būdu būtų galima priimti sprendimus, kurie švelnintų rizikas“, – sakė J.Neverovičius.