Sausio pabaigoje į Lietuvą atvykusi „Veolia“ viceprezidentė Vidurio ir Rytų Europai Malika Ghendouri sakė, kad Vilniaus šilumos ūkio perdavimas savivaldybei bus sklandus – jeigu Vilnius nori ūkyje šeimininkauti pats, tai taip ir bus.
Tačiau perdavimas nėra sklandus, o dabar aiškėja, kad „Veolia“ lengvai šilumos ūkio iš rankų nepaleis.
„Gavome iš „Vilniaus energijos“ raštą, adresuotą savivaldybei ir Vilniaus šilumos tinklams, su siūlymu pratęsti šilumos tinklų nuomos sutartį. Nuomos sutartyje yra punktas, jog jei savivaldybė svarstytų toliau nuomoti šilumos ūkį, tai „Vilniaus energijai“ ir „Veolia“ būtų pirmenybė“, – BNS sakė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Jo teigimu, savivaldybė su tuo nesutinka, nes Vilniaus šilumos ūkį turi valdyti savivaldybės įmonė Vilniaus šilumos tinklai, todėl į šį „Vilniaus energijos“ raštą bus atsakyta neigiamai.
„Vilniaus energijos“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas BNS sakė, jog bendrovė norėtų tiesiog dalyvauti Vilniaus šilumos ūkio valdyme, jei savivaldybė nuspręstų jį dar kartą nuomoti privačiam partneriui.
VŠT šilumos ūkį iš „Vilniaus energijos“ perims iki 2017 metų liepos, o sutartis baigiasi kitų metų balandį.
Ginčas pasiekė Vašingtoną
„Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ savininkė Prancūzijos įmonė „Veolia“ kaltina Lietuvą kenkimu bendrovei, šmeižtu, turto nusavinimu ir dėl to skundžiasi Vašingtonui.
Bendrovei padaryta žala esą siekia 100 mln. eurų. Ją bus reikalaujama atlyginti. Prancūzijos grupė „Veolia“ sausio 26 dieną pateikė prašymą tarptautiniam investicinių ginčų arbitražui (ICSID) Vašingtone dėl investicinio ginčo prieš Lietuvos Respubliką nagrinėjimo.
„Veolia“ reikalauja atlyginti žalą, patirtą dėl neva nesąžiningo Lietuvos elgesio ir bendrovės investicijų Lietuvoje nusavinimo. Padaryta žala esą siekia 100 mln. eurų.
M.Ghendouri, pranešusi apie tai spaudos konferencijos metu, atrodė įsiutusi. Ji kalbėjo, kad įmonę Lietuva nuskriaudė, todėl, kol nebus kompensuota žala, iš Lietuvos nesitrauks.