„Galima truputį pajuokauti: tai vedybinė sutartis, jeigu galima ją taip pavadinti, kuri jau baigiasi. Šiandien sutarėme, kad skyrybas padarysime taikiai, be jokių teismų“, – po pirmojo specialios darbo grupės, kuri vykdys sutarties su „Dalkia“ užbaigimo procedūras ir šilumos ūkio turto perėmimo procesą, posėdžio pareiškė Vilniaus vicemeras Romas Adomavičius.
Nieko nekainuos
Jam antrino ir „Vilniaus šilumos tinklų“ direktorius Arūnas Keserauskas – jo teigimu, sutarties nutraukimas miestui ir miestiečiams nieko nekainuos, už jokias papildomas investicijas mokėti nežadama, o turto vertė privalo būti lygi tai, kokią „Dalkia“ gavo 2002-aisiais.
„Mes 15 metų nemiegojome, kiekvieną ketvirtį procesą sekėme, turime Priežiūros komisiją savivaldybėje, visos investicijos buvo kontroliuojamos. Tai, ką „Vilniaus energija“ investavo, ji mums deklaravo, turėjome patvirtinti, tokiu būdu nuolat sekėme turto vertę“, – sakė A.Keserauskas.
A.Keserauskas tikina, kad jeigu ir bus nesutarimų, tai dėl tam tikrų kokybės niuansų – ar viskas paliekama tokios būklės, kokios reikalaujama. Šiuo metu šilumos ūkio turto vertė yra apie kiek daugiau nei 100 mln. eurų (370 mln. litų) – tokia, kokia buvo pradžioje.
Darbuotojai dirbs toliau
„Įmonės materialus, finansinis turtas, darbuotojai turi būti labai tvarkingai perduoti į kitas rankas. Visa tai turi funkcionuoti taip pat ir gal net šiek tiek geriau, toks būtų mūsų tikslas, bent tikrai ne blogiau, nei buvo iki 2002 metų, kai įmonės situacija buvo labai bloga, ypatinga finansinė, šilumos nuostoliai trasose, kiek reikėjo išmesti į atmosferą šilumos“, – kalbėjo darbo grupės vadovas R.Adomavičius.
Mes 15 metų nemiegojome, kiekvieną ketvirtį procesą sekėme, turime Priežiūros komisiją savivaldybėje, visos investicijos buvo kontroliuojamos, – sakė A.Keserauskas.
Ketinama sudaryti labai smulkų veiksmų planą, kada kokie veiksmai bus atliekami, tai žadama labai griežtai kontroliuoti. „Bus pakankamai priekabiai priimamas turtas, nes su juo reikės dirbti“, – žada vicemeras.
Pati „Vilniaus energija“, dabar valdanti sostinės šilumos ūkį, neišnyks. R.Adomavičiaus teigimu, bendrovės darbuotojai dirbs tą patį darbą, nes miesto šilumos ūkį teks toliau eksploatuoti. Tad darbuotojai, galbūt išskyrus keletą žmonių, neliks gatvėje.
Ar vėl išnuomos – nesako
Vis dėlto, kaip toliau bus valdomas Vilniaus šilumos ūkis, R.Adomavičius dar negali pasakyti. Esą būtina parengti verslo ir finansų planą, kaip toliau tinkamai dirbti, iš ko bus gaunamos apyvartinės lėšos ir t.t.
„Dažnai politikai, ypač prieš rinkimus, mėgsta kalbėti, kad mes paėmę viską padarytume pigiau. O aš atsimenu tuos laikus, kai Bronius Cicėnas, būdamas „Vilniaus šilumos tinklų“ direktoriumi, sėdėjo nuolat savivaldybėje ir kiekvieną savo darbo dieną pradėdavo nuo ankstyvo ryto sakydamas: „Duokite milijoną litų, nes neturiu, už ką dujų nusipirkti“. Visus šituos 15 metų mes tokio klausimo negirdėjome ir mums dėl to galvos neskaudėjo“, – kalbėjo R.Adomavičius.
Pasak vicemero, šie dveji metai iki sutarties pabaigos ir yra tam, kad būtų išspręsti tokie ir panašūs klausimai. Nes esą savivaldybės finansinė situacija tikrai neleistų tvirtinti plano, kad tai ji bus finansiškai atsakinga už tolesnę šilumos ūkio veiklą.
Investicijos – per pusę milijardo
Kaip rašoma Vilniaus savivaldybės pranešime, nuo šilumos ūkio nuomos sutarties pradžios „Vilniaus energija“ teigia investavusi 202,1 mln. Lt (58,53 mln. eurų) į šilumos tinklo modernizavimą ir šildymo paslaugų kokybės gerinimą. Vietoj 192 neekonomiškų grupinių boilerinių Vilniaus daugiabučiuose namuose įrengta per 3,6 tūkst. modernių automatizuotų šilumos punktų. Sostinėje atnaujinta 70 km nusidėvėjusių trasų, dar 67,5 km trasų įrengta naujiems klientams. Iš viso Vilniaus miesto šilumos ūkio modernizavimui iki 2014 m. skirta 557,2 mln. Lt (161,37 mln. eurų).
Taip pat šiek tiek investuota į atsinaujinančių energijos šaltinių plėtrą. 2006 m. spalį Vilniuje pradėjęs veikti 60 MW galios kogeneracinis katilas, kūrenamas biokuru, galintis pagaminti 10 proc. sostinei tiekiamos šilumos energijos ir 50 proc. karšto vandens ne šildymo sezono metu. „Vilniaus energija“ į šios katilinės statybas iš viso investavo apie 40 mln. Lt (11,58 mln. eurų). O 2011-aisiais „Vilniaus energija“ baigė 15,3 mln. Lt (4,43 mln. Lt) kainavusį (7,3 mln. Lt (2,11 mln. eurų) gauta iš ES fondų) Naujosios Vilnios rajoninės katilinės modernizavimą – pritaikė ją kūrenti biokuru.
Vilniaus miesto savivaldybė sutartį su Prancūzijos kompanija „Dalkia“ dėl šilumos ūkio nuomos sudarė 2002 metų pavasarį. Šilumos ūkis buvo išnuomotas 15-os metų laikotarpiui. Sutartį mėginta pratęsti 2010-aisiais dar 20 metų iki 2037 metų, bet nesėkmingai.