„Mūsų įsitikinimu, „Vilniaus energija“ pažeidė įstatymus, nepagrįstai didindama šilumos kainą ir darydama didžiulę žalą sostinės šilumos ūkiui bei jos gyventojams. Tad mūsų pareiga yra apginti sostinės interesus ir teisinėmis priemonėmis atstatyti teisingumą. Ruošdamiesi arbitražo procesui kruopščiai surinkome ir išnagrinėjome faktus bei prieinamą informaciją, atsakingai pasirinkome solidžią tarptautinę patirtį turinčius ekspertus. Esame įsitikinę savo pozicijos tvirtumu šioje byloje“, – pranešime spaudai cituojamas savivaldybės valdomų Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) vadovas Mantas Burokas.
Įmonės teigimu, po arbitražo gautos lėšos bus naudojamos gyventojų permokoms grąžinti ir investicijoms į šilumos ūkio modernizavimą bei plėtrą.
VŠT teigimu, Stokholmo arbitražui buvo pateikti 12 reikalavimų, tačiau žalos dydis kol kas dar nėra visiškai tiksliai nustatyta.
Vilniaus savivaldybės ir VŠT teisininkų komandai vadovaujantis advokatų kontoros „TGS Baltic“ partneris Vilius Bernatonis teigė, jog arbitražo procese daug detalių nebus atskleidžiama.
„Arbitražo byla pasižymi konfidencialumu, todėl smulkesnė informacija apie bylą, šalių argumentai ir pateikti įrodymai negali būti aptariami arba atskleidžiami viešai. Savivaldybė ir VŠT savo komentarus pasilieka arbitražo teismui, jos yra tikros savo pozicijos stiprumu“, – pranešime teigė V.Bernatonis.
Vilniaus interesus Stokholme be „TGS Baltic“ dar gina tarptautinė advokatų kontora „Shearman & Sterling“.
„Vilniaus energijos“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas teigė, jog Vilniaus savivaldybė ir VŠT atskleidė konfidencialią arbitražinio proceso informaciją.
„Mums apgailestaujame, kad mūsų kolegos vis atskleidžia konfidencialią, Stokholmo arbitražo taisyklėmis, vykstančios bylos informaciją. Vienintelis mūsų objektyvus komentaras yra tai, jog visos procedūros yra konfidencialios ir visi šalių teikiami skaičiai turi išlikti konfidencialūs. Žinoma arbitražo tribunolas dėl to (informacijos atskleidimo – BNS) pasisakys, kai reikės“, – komentare BNS sakė N.Mikalajūnas.
Jo teigimu, vartotojai turi žinoti tiesą, bet ją pateiks arbitražas.
„Veolia“ ir „Vilniaus energijai“ arbitraže atstovauja tarptautinė advokatų kontora „Sidley Austin“.
Baigiantis 15-os metų šilumos ūkio nuomos sutarčiai, „Veolia“ ir „Vilniaus energija“ 2016 metų pabaigoje kreipėsi į Stokholmo arbitražą, prašydama paskirti nepriklausomą šilumos ūkio vertintoją. Vėliau šis ginčas buvo išplėstas dėl investicijų ir abejų šalių patirtos žalos mieste, nes abi ginčo šalys nesutarė dėl perduodamo turto – sostinės šilumos tiekimo sistemos – vertės.
Vilniaus savivaldybė ir jos valdoma šilumos tiekimo įmonė Vilniaus šilumos tinklai pernai liepą arbitražui pateikė pretenziją dėl „Veolia“ ir „Vilniaus energijos“ neva padarytos žalos. Tuomet teigta, kad, preliminariais skaičiavimais, žala gali siekti maždaug 200 mln. eurų.
„Veolia“ ir „Vilniaus energija“ pernai spalį arbitražui pateikė visos apimties reikalavimus kartu su liudytojų parodymais ir ekspertų išvadomis. BNS žiniomis, juo reikalaujama atlyginti apie 100 mln. eurų žalą.
Stokholmo arbitražas šį ginčą planuoja išspręsti iki kitų metų kovo.