Antras dujotiekis Baltijos jūroje „Nord Stream“ yra ekonominis, o ne politinis projektas, yra sakiusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Nors Rytų ir Vidurio Europos šalys, taip pat Baltijos valstybės bei Ukraina perspėja, kad tai dar vienas rusų Trojos arklys Europoje. Tačiau vokiečiai su „Gazprom“ jau gludina dujotiekio statybas.
Todėl Vokietijai – pigiausių dujų viliotinis. Skaičiuojama, kad per mėnesį rusiškos dujos atpigo 14,6 proc., o per metus kainos susitraukė net 56 proc.
„Gazprom“ dujų kainos susietos su naftos kainomis nuo XX a. aštuntojo dešimtmečio, kuomet tuometė Sovietų Sąjunga nutiesė dujotiekį į Vakarų Vokietiją.
2016 m. pradžioje dujų milžinė „Gazprom“ skaudžiai nukentėjo nuo visus praėjusius metus kritusių „Brent“ rūšies naftos kainų.
Vis dėlto dujų kainų kitimas nevyksta tuo pačiu metu kaip naftos pigimas ar brangimas, todėl, nepaisant kiek paaugusių naftos kainų, dujos Europoje ir toliau pinga.
Kol kas dujų pigimą „Gazprom“ kompensuoja didėjančiomis šios žaliavos eksporto apimtimis.
Pirmąjį šių metų ketvirtį rusiškų dujų eksportas į ES šalis šoktelėjo 28 proc. – iki 44,4 mlrd. kubinių metrų.
Vis dėlto bendras Rusijos eksportas, įskaitant dujas, į ES šalis per tą patį laikotarpį sumažėjo 38,3 proc. ir nukrito iki 17,8 mlrd. dolerių.